Liverpool Snooker League -
Administrator - Gary Tully | garyltully@gmail.com | 07952 245584
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Billiards Supply Handicap Cup | C H Jones Trophy | Clare Cup | N Beeby Trophy | Norman Clare Memorial Trophy (Secretaries Cup) | The Hall and Brown Pairs Competiton |
The Hall and Brown Pairs Competiton
Pairs Competition

a) All games best of three frames. All games prior to the semi-finals to be played on the table of the first drawn player. Home player must send opponent three dates, over a period of not less than ten days, excluding weekends, opponent must accept one of these dates.

b) All matches to start by the toss of a coin to determine the order of play. The break off order to remain alternate throughout.

c) Maximum start 60 points.

d) All results to Keith Rawlinson (07985322962) and Gary Tully (07952245584) on or before the closing date.

  Match Date
Home Players
Hcp
 
Hcp
Away Players
Venue
First Round
1
By Friday, January 25, 2019
Billy Moulds (Capt)
(B.R.N.E.S.C)
Glen Cooper
(B.R.N.E.S.C)
10
2 - 1
32
Paul Kelly
(Police 'E' District)
Terry Kenyon
(Police 'E' District)
2
By Friday, January 25, 2019
Dean Hulme
(Aintree Conservative Club)
Colin Grugel
(Aintree Conservative Club)
1
2 - 0
-9
Ian Jones
(PSD Sports Lounge)
Tom Stanley
(PSD Sports Lounge)
3
By Friday, January 25, 2019
Tony Riley
(City Rileys)
Neil Skinley Snr
(City Rileys)
0
2 - 1
5
Ged McDonald (Sec)
(PSD Sports Lounge)
Steve Doran
(PSD Sports Lounge)
4
By Friday, January 25, 2019
Colin Baines
(Police 'E' District)
John Hughes (Sec)
(B.R.N.E.S.C)
26
2 - 1
12
Tony Hannaford
(Aintree Conservative Club)
Gary Pring
(Aintree Conservative Club)
5
By Friday, January 25, 2019
Richie Green (Sec/Capt)
(Aintree Conservative Club)
John Garnett
(Aintree Conservative Club)
-9
W/o -
9
Paddy Robinson
(Pipeline)
Andy McDowall
(B.R.N.E.S.C)
6
By Friday, January 25, 2019
Dave Stanley
(PSD Sports Lounge)
Tony Fisher (Capt)
(PSD Sports Lounge)
-8
0 - 2
8
Terry Walsh
(Fazakerley Sports and Social club)
Paul Armitage (Sec/Capt)
(Fazakerley Sports and Social club)
Second Round
7
By Friday, February 22, 2019
Tony Riley
(City Rileys)
Neil Skinley Snr
(City Rileys)
0
1 - 2
8
Terry Walsh
(Fazakerley Sports and Social club)
Paul Armitage (Sec/Capt)
(Fazakerley Sports and Social club)
8
By Friday, February 22, 2019
Jordan Scogings
(Aintree Conservative Club)
Sam Garnett
(Aintree Conservative Club)
20
2 - 0
32
Keith Rawlinson (Sec/Capt)
(Police 'E' District)
Colin Johnson
(Police 'E' District)
9
By Friday, February 22, 2019
Danny Harrison
(City Rileys)
Martin Austin
(City Rileys)
22
2 - 0
37
Colin Skinley (Sec/Capt)
(Pipeline)
Keith Skinley
(Pipeline)
10
By Friday, February 22, 2019
Billy Moulds (Capt)
(B.R.N.E.S.C)
Glen Cooper
(B.R.N.E.S.C)
10
w/o -
1
Dean Hulme
(Aintree Conservative Club)
Colin Grugel
(Aintree Conservative Club)
11
By Friday, February 22, 2019
Colin Baines
(Police 'E' District)
John Hughes (Sec)
(B.R.N.E.S.C)
26
0 - 2
-9
Richie Green (Sec/Capt)
(Aintree Conservative Club)
John Garnett
(Aintree Conservative Club)
12
By Friday, February 22, 2019
Mark Davies
(Police 'E' District)
Kenny Klausen
(Police 'E' District)
37
0 - 2
4
Billy Nuttie
(B.R.N.E.S.C)
Mark Gilmore
(B.R.N.E.S.C)
13
By Friday, February 22, 2019
Neil Roberts
(Police 'E' District)
Jordan McDonough
(Police 'E' District)
36
1 - 2
-13
Ian Gelhardt
(PSD Sports Lounge)
Joel Ryder
(PSD Sports Lounge)
14
By Friday, February 22, 2019
Robbie Andrews
(B.R.N.E.S.C)
Ricky Bates
(B.R.N.E.S.C)
45
- - w/o
35
John Beahan
(Pipeline)
Ronnie Disley
(Pipeline)
Quarter-Final
15
By Friday, March 22, 2019
Billy Nuttie
(B.R.N.E.S.C)
Mark Gilmore
(B.R.N.E.S.C)
4
W/o -
-13
Ian Gelhardt
(PSD Sports Lounge)
Joel Ryder
(PSD Sports Lounge)
16
By Friday, March 22, 2019
Jordan Scogings
(Aintree Conservative Club)
Sam Garnett
(Aintree Conservative Club)
20
2 - 1
22
Danny Harrison
(City Rileys)
Martin Austin
(City Rileys)
17
By Friday, March 22, 2019
John Garnett
(Aintree Conservative Club)
Richie Green (Sec/Capt)
(Aintree Conservative Club)
-9
0 - 2
35
John Beahan
(Pipeline)
Ronnie Disley
(Pipeline)
18
By Friday, March 22, 2019
Billy Moulds (Capt)
(B.R.N.E.S.C)
Glen Cooper
(B.R.N.E.S.C)
10
2 - 1
8
Terry Walsh
(Fazakerley Sports and Social club)
Paul Armitage (Sec/Capt)
(Fazakerley Sports and Social club)
Semi-Final
19
On Thursday, April 18, 2019
Billy Nuttie
(B.R.N.E.S.C)
Mark Gilmore
(B.R.N.E.S.C)
4
0 - 2
20
Sam Garnett
(Aintree Conservative Club)
Jordan Scogings
(Aintree Conservative Club)
PSD Sports Lounge
20
On Thursday, April 25, 2019
Billy Moulds (Capt)
(B.R.N.E.S.C)
Glen Cooper
(B.R.N.E.S.C)
10
1 - 2
35
Ronnie Disley
(Pipeline)
John Beahan
(Pipeline)
B.R.N.E.S.C
Final
21
On Tuesday, May 14, 2019 (19:30)
Jordan Scogings
(Aintree Conservative Club)
Sam Garnett
(Aintree Conservative Club)
20
2 - 0
35
Ronnie Disley
(Pipeline)
John Beahan
(Pipeline)
PSD Sports Lounge