Southport & District Amateur Snooker League -
Administrator - Chris Gill | chrisgill147@aol.com | Phil Green | southport.snooker.results@hotmail.com
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Atherton Cup | Birch Pairs | Frank Lodge Trophy | J.J.Birch Cup | J.W.Blyden Trophy | James Yates Trophy | Lucas Cup | Marshall Cup | Rickerby Cup |
Birch Pairs
  Match Date
Home Players
Hcp
 
Hcp
Away Players
Preliminary Round
1
On Friday, February 09, 2018
Dale Roberts (+10)
(Tarleton BC D)
Kyle Prescott (+15)
(Tarleton BC D)
won - 0
Ian Gautrey (-5)
(Tarleton BC B)
Shaun Fisher (+10)
(Tarleton BC C)
2
On Friday, February 09, 2018
Phil Keep (scr)
(Tarleton BC C)
Dean Bond (+10)
(Tarleton BC C)
0 - won
Paul  Cuerden (scr)
(Tarleton BC A)
Chris Hoare (-5)
(Tarleton BC A)
3
On Friday, February 09, 2018
Dean Oliver (+10)
(Fleetwood Hesketh A)
Andy Booth (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Paul Shawcross (scr)
(Birkdale Cons A)
Les Sullivan (+10)
(Birkdale Cons A)
4
On Friday, February 09, 2018
0 - won
Matthew Greenwood (+10)
(Tarleton BC D)
John Greenwood (+10)
(Tarleton BC A)
5
On Friday, February 09, 2018
won - 0
John Moore (scr)
(Tarleton BC C)
Jim Jones (+15)
(Tarleton BC C)
6
On Friday, February 09, 2018
Connor Ormerod (+30)
(Tarleton BC D)
Neil  Ormerod (+30)
(Tarleton BC D)
0 - won
Ste Forshaw (+10)
(Argyle LTC)
Paddy Tyndall (-10)
(Argyle LTC)
7
On Friday, February 09, 2018
Ian Lowery (+15)
(Scarisbrick B)
Paul Horner (+15)
(Scarisbrick A)
0 - won
Mark Horan (+20)
(Birkdale Cons A)
Mick Wardle (+20)
(Birkdale Cons A)
8
On Friday, February 09, 2018
Dave Brown (+35)
(Fleetwood Hesketh C)
Martin Brown (-5)
(Fleetwood Hesketh C)
won - 0
Bob Fairclough (+35)
(Waddington Cons B)
Guy Riley (+25)
(Waddington Cons C)
9
On Friday, February 09, 2018
Dave Palmer (+20)
(Southport & Birkdale CC)
Russell Thornley (+25)
(Southport & Birkdale CC)
0 - won
Jamie Barton (+35)
(Churchtown Cons A)
Les Prescott (+5)
(Churchtown Cons A)
First Round
10
By Friday, February 09, 2018
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons C)
Paul Rimmer (+20)
(Birkdale Cons C)
0 - won
Paul  Cuerden (scr)
(Tarleton BC A)
Chris Hoare (-5)
(Tarleton BC A)
11
By Friday, February 09, 2018
John Barton (+35)
(Southport Cons B)
Les Prescott (+5)
(Churchtown Cons A)
won - 0
John Prescott (+30)
(Banks C)
Martin Sephton (+25)
(Banks C)
12
By Friday, February 09, 2018
Andy  Bolton (+10)
(Tarleton BC A)
Peter  Burns (+10)
(Tarleton BC C)
won - 0
Paul Connor (+20)
(Churchtown Cons B)
Andy O'Hara (+10)
(Argyle LTC)
13
By Friday, February 09, 2018
Mick Wardle (+20)
(Birkdale Cons A)
Mark Horan (+20)
(Birkdale Cons A)
0 - won
Andy Booth (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
Dean Oliver (+10)
(Fleetwood Hesketh A)
14
By Friday, February 09, 2018
won - 0
Andrew Linaker (+15)
(Waddington Cons B)
Philip Kitchen (+15)
(Waddington Cons B)
15
On Friday, February 09, 2018
John Greenwood (+10)
(Tarleton BC A)
Matthew Greenwood (+10)
(Tarleton BC D)
won - 0
Ste Forshaw (+10)
(Argyle LTC)
Paddy Tyndall (-10)
(Argyle LTC)
16
By Friday, February 09, 2018
0 - won
Martin Brown (-5)
(Fleetwood Hesketh C)
Dave Brown (+35)
(Fleetwood Hesketh C)
17
By Friday, February 09, 2018
Dale Roberts (+10)
(Tarleton BC D)
Kyle Prescott (+15)
(Tarleton BC D)
won - 0
Paul Taylor (+20)
(Waddington Cons A)
Alan Tomlin (+10)
(Waddington Cons A)
Quarter-Final
18
By Thursday, April 12, 2018
Les Prescott (+5)
(Churchtown Cons A)
Jamie Barton (+35)
(Churchtown Cons A)
0 - won
Andy Booth (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
Dean Oliver (+10)
(Fleetwood Hesketh A)
19
On Thursday, April 12, 2018
Chris Hoare (-5)
(Tarleton BC A)
Paul  Cuerden (scr)
(Tarleton BC A)
0 - won
Dave Brown (+35)
(Fleetwood Hesketh C)
Martin Brown (-5)
(Fleetwood Hesketh C)
20
On Thursday, April 12, 2018
Dale Roberts (+10)
(Tarleton BC D)
Kyle Prescott (+15)
(Tarleton BC D)
won - 0
Luke  Marshall (+5)
(Our Ladys)
Jimmy Tristram (-5)
(Our Ladys)
21
On Thursday, April 12, 2018
John Greenwood (+10)
(Tarleton BC A)
Matthew Greenwood (+10)
(Tarleton BC D)
won - 0
Andy  Bolton (+10)
(Tarleton BC A)
Peter  Burns (+10)
(Tarleton BC C)
Semi-Final
22
On Monday, April 30, 2018 (19:15)
Dale Roberts (+10)
(Tarleton BC D)
Kyle Prescott (+15)
(Tarleton BC D)
0 - won
Martin Brown (-5)
(Fleetwood Hesketh C)
Dave Brown (+35)
(Fleetwood Hesketh C)
23
On Monday, April 30, 2018 (19:15)
John Greenwood (+10)
(Tarleton BC A)
Matthew Greenwood (+10)
(Tarleton BC D)
0 - won
Dean Oliver (+10)
(Fleetwood Hesketh A)
Andy Booth (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
Final
24
On Monday, April 30, 2018 (21:00)
Dave Brown (+35)
(Fleetwood Hesketh C)
Martin Brown (-5)
(Fleetwood Hesketh C)
38
won - 0
scr
Dean Oliver (+10)
(Fleetwood Hesketh A)
Andy Booth (scr)
(Fleetwood Hesketh A)