Southport & District Amateur Snooker League -
Administrator - Chris Gill | chrisgill147@aol.com | Phil Green | southport.snooker.results@hotmail.com
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Atherton Cup | Birch Pairs | Frank Lodge Trophy | J.J.Birch Cup | J.W.Blyden Trophy | James Yates Trophy | Lucas Cup | Marshall Cup | Rickerby Cup | Seniors Cup |
Birch Pairs
  Match Date
Home Players
Hcp
 
Hcp
Away Players
Preliminary Round
1
By Friday, December 7, 2018
Andy Booth (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
Dean Oliver (+10)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Mark Tomlin (+35)
(Railway Club A)
Callum Taylor (+35)
(Railway Club A)
2
By Friday, December 7, 2018
0 - won
Phil Keep (+5)
(Tarleton BC C)
Shaun Fisher (+10)
(Tarleton BC C)
3
By Friday, December 7, 2018
Les Sullivan (+10)
(Birkdale Cons A)
Paul Shawcross (scr)
(Birkdale Cons A)
won - 0
Christopher Starkie (+30)
(Scarisbrick A)
Norman Hallsworth (+25)
(Scarisbrick A)
4
By Friday, December 7, 2018
Dave Brown (+25)
(Fleetwood Hesketh C)
Martin Brown (-5)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Andy Hardisty (-10)
(Banks B)
Lee Holmes (-15)
(Banks B)
5
By Friday, December 7, 2018
0 - won
Martin Sephton (+25)
(Banks A)
John Prescott (+30)
(Banks A)
6
By Friday, December 7, 2018
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons C)
Paul Rimmer (+20)
(Birkdale Cons C)
won - 0
Dean Bond (+15)
(Tarleton BC C)
Andy Johnson (+15)
(Tarleton BC C)
7
By Friday, December 7, 2018
Jamie Rae (-5)
(Les Dodd's)
James Leary (scr)
(Les Dodd's)
won - 0
Marcus Jackson (+10)
(Tarleton BC A)
Colin Boston (+5)
(Tarleton BC A)
8
By Friday, December 7, 2018
0 - won
Paul Parker (+20)
(Southport & Birkdale CC)
Dave Green (+25)
(Southport & Birkdale CC)
9
By Friday, December 7, 2018
Paul Connor (+20)
(Churchtown Cons B)
Andy O'Hara (+5)
(Argyle LTC)
0 - w/o
Ed Coote (+30)
(Southport & Birkdale CC)
Tony Milner (+35)
(Southport & Birkdale CC)
10
By Friday, December 7, 2018
0 - won
Dave Quinn snr (scr)
(Churchtown Cons D)
Trevor Ford (scr)
(Churchtown Cons D)
11
By Friday, December 7, 2018
Ian Gautrey (-5)
(Tarleton BC B)
Andy Gautrey (+10)
(Tarleton BC B)
0 - won
Mark Horan (+15)
(Birkdale Cons A)
Mick Wardle (+15)
(Birkdale Cons A)
12
By Friday, December 7, 2018
Dave Turner (+15)
(Fleetwood Hesketh D)
John E Gearie (scr)
(Fleetwood Hesketh D)
0 - won
Matt Lowery (+15)
(Scarisbrick B)
Steve Rowell (+25)
(Scarisbrick B)
13
By Friday, December 7, 2018
Peter Burns (+10)
(Tarleton BC C)
Andy Bolton (+10)
(Tarleton BC A)
0 - won
Ian Lowery (+15)
(Scarisbrick B)
Paul Horner (+15)
(Scarisbrick A)
First Round
14
By Friday, February 1, 2019
Dave Palmer (+20)
(Southport & Birkdale CC)
Russell Thornley (+20)
(Southport & Birkdale CC)
won - 0
Philip Kitchen (+30)
(Railway Club B)
Andrew Linaker (+20)
(Railway Club B)
15
By Friday, February 1, 2019
Andy Booth (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
Dean Oliver (+10)
(Fleetwood Hesketh A)
0 - won
Sean McDerby (+30)
(Birkdale Cons C)
John Melvin (-5)
(Birkdale Cons C)
16
By Friday, February 1, 2019
won - 0
Jim Jones (+20)
(Tarleton BC C)
John Moore (+5)
(Tarleton BC C)
17
By Friday, February 1, 2019
Mike Langford (+20)
(Fleetwood Hesketh D)
Norman Lee (+15)
(Southport Cons A)
won - 0
Arnie Sothern (+10)
(Tarleton BC D)
Paul Crabtree jnr (+10)
(Tarleton BC D)
18
By Friday, February 1, 2019
Paul Parker (+20)
(Southport & Birkdale CC)
Dave Green (+25)
(Southport & Birkdale CC)
won - 0
Phil Keep (+5)
(Tarleton BC C)
Shaun Fisher (+10)
(Tarleton BC C)
19
By Friday, February 1, 2019
Steve Cooper (+15)
(Argyle LTC)
Jon Holmes (scr)
(Argyle LTC)
0 - won
Paul Taylor (+15)
(Railway Club A)
Billy Evans (+15)
(Railway Club A)
20
By Friday, February 1, 2019
Matt Lowery (+15)
(Scarisbrick B)
Steve Rowell (+25)
(Scarisbrick B)
0 - won
Danny Jassi (+5)
(Argyle LTC)
Paddy Tyndall (-10)
(Argyle LTC)
21
By Friday, February 1, 2019
Dale Roberts (+25)
(Tarleton BC D)
Kyle Prescott (+30)
(Tarleton BC D)
0 - won
Neil Ormerod (+35)
(Tarleton BC D)
Connor Ormerod (+35)
(Tarleton BC D)
22
By Friday, February 1, 2019
Ed Coote (+30)
(Southport & Birkdale CC)
Tony Milner (+35)
(Southport & Birkdale CC)
won - 0
Guy Riley (+25)
(Railway Club C)
Bob Fairclough (+30)
(Railway Club C)
23
By Friday, February 1, 2019
Joe Peberdy (+35)
(Churchtown Cons C)
P. Farrell (+20)
(Churchtown Cons C)
0 - won
Dave Quinn snr (scr)
(Churchtown Cons D)
Trevor Ford (scr)
(Churchtown Cons D)
24
By Friday, February 1, 2019
Alex Fairley (+10)
(Southport Cons C)
Tony Brookfield (+25)
(Southport Cons C)
0 - won
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons C)
Paul Rimmer (+20)
(Birkdale Cons C)
25
By Friday, February 1, 2019
Dave Brown (+25)
(Fleetwood Hesketh C)
Martin Brown (-5)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Chris Hoare (scr)
(Tarleton BC A)
Paul Cuerden (+10)
(Tarleton BC A)
26
By Friday, February 1, 2019
0 - won
Steve Crane (+15)
(Fleetwood Hesketh A)
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
27
By Friday, February 1, 2019
Les Sullivan (+10)
(Birkdale Cons A)
Paul Shawcross (scr)
(Birkdale Cons A)
0 - won
James Shaw (+15)
(Southport Cons A)
Dean Hulme (+15)
(Southport Cons A)
28
By Friday, February 1, 2019
Jamie Rae (-5)
(Les Dodd's)
James Leary (scr)
(Les Dodd's)
won - 0
Mick Wardle (+15)
(Birkdale Cons A)
Mark Horan (+15)
(Birkdale Cons A)
29
By Friday, February 1, 2019
Ian Lowery (+15)
(Scarisbrick B)
Paul Horner (+15)
(Scarisbrick A)
won - 0
Les Prescott (+5)
(Churchtown Cons A)
John Patterson (+30)
(Churchtown Cons A)
Second Round
30
By Friday, March 1, 2019
Paul Taylor (+15)
(Railway Club A)
Billy Evans (+15)
(Railway Club A)
won - 0
Dave Quinn snr (scr)
(Churchtown Cons D)
Trevor Ford (scr)
(Churchtown Cons D)
31
By Friday, March 1, 2019
Ian Lowery (+15)
(Scarisbrick B)
Paul Horner (+15)
(Scarisbrick A)
won - 0
Steve Crane (+15)
(Fleetwood Hesketh A)
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
32
By Friday, March 1, 2019
0 - won
Mike Langford (+20)
(Fleetwood Hesketh D)
Norman Lee (+15)
(Southport Cons A)
33
By Friday, March 1, 2019
Dave Brown (+25)
(Fleetwood Hesketh C)
Martin Brown (-5)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
John Melvin (-5)
(Birkdale Cons C)
Sean McDerby (+30)
(Birkdale Cons C)
34
By Friday, March 1, 2019
James Shaw (+15)
(Southport Cons A)
Dean Hulme (+15)
(Southport Cons A)
0 - w/o
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons C)
Paul Rimmer (+20)
(Birkdale Cons C)
35
By Friday, March 1, 2019
Danny Jassi (+5)
(Argyle LTC)
Paddy Tyndall (-10)
(Argyle LTC)
won - 0
Ed Coote (+30)
(Southport & Birkdale CC)
Tony Milner (+35)
(Southport & Birkdale CC)
36
By Friday, March 1, 2019
Paul Parker (+20)
(Southport & Birkdale CC)
Dave Green (+25)
(Southport & Birkdale CC)
won - 0
Dave Palmer (+20)
(Southport & Birkdale CC)
Russell Thornley (+20)
(Southport & Birkdale CC)
37
By Friday, March 1, 2019
Jamie Rae (-5)
(Les Dodd's)
James Leary (scr)
(Les Dodd's)
won - 0
Neil Ormerod (+35)
(Tarleton BC D)
Connor Ormerod (+35)
(Tarleton BC D)
Quarter-Final
38
On Friday, April 12, 2019
Mike Langford (+20)
(Fleetwood Hesketh D)
Norman Lee (+15)
(Southport Cons A)
0 - won
Paul Parker (+20)
(Southport & Birkdale CC)
Dave Green (+25)
(Southport & Birkdale CC)
39
By Friday, April 12, 2019
Danny Jassi (+5)
(Argyle LTC)
Paddy Tyndall (-10)
(Argyle LTC)
won - 0
Dave Brown (+25)
(Fleetwood Hesketh C)
Martin Brown (-5)
(Fleetwood Hesketh A)
40
By Friday, April 12, 2019
Ian Lowery (+20)
(Scarisbrick A)
Paul Horner (+15)
(Scarisbrick A)
0 - won
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons C)
Paul Rimmer (+20)
(Birkdale Cons C)
41
By Friday, April 12, 2019
Jamie Rae (-5)
(Les Dodd's)
James Leary (scr)
(Les Dodd's)
won - 0
Paul Taylor (+15)
(Railway Club A)
Billy Evans (+15)
(Railway Club A)
Semi-Final
42
On Monday, May 13, 2019 (19:00)
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons C)
Paul Rimmer (+20)
(Birkdale Cons C)
0 - won by 38
Jamie Rae (-5)
(Les Dodd's)
James Leary (scr)
(Les Dodd's)
43
On Monday, May 13, 2019 (19:00)
Paul Parker (+20)
(Southport & Birkdale CC)
Dave Green (+25)
(Southport & Birkdale CC)
won by 17 - 0
Danny Jassi (+5)
(Argyle LTC)
Paddy Tyndall (-10)
(Argyle LTC)
Final
44
On Monday, May 13, 2019 (21:00)
Jamie Rae (-5)
(Les Dodd's)
James Leary (scr)
(Les Dodd's)
scr
won by 19 - 0
scr
Paul Parker (+20)
(Southport & Birkdale CC)
Dave Green (+25)
(Southport & Birkdale CC)