Reading & District Billiards & Snooker League -
Administrator - Andrew Bolter | Andy.bolter123@hotmail.co.uk |
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups The EACOTT Cup | The Handicap Singles | The League Doubles Competition | The Reading & District Championship | The Seniors Championship (over 45's) |
The League Doubles Competition
  Match Date
Home Players
Hcp
 
Hcp
Away Players
First Round
1
By Wednesday, December 20, 2017
Roger Olney
(Tilehurst C (Div 2))
Andy Didcock
(Tilehurst C (Div 2))
20
3 - 2
0
Lyndon Paxford
(Crucible Sports B (Div 1))
Leigh White
(Pangbourne (Div 1))
2
Wednesday, December 20, 2017
Mark Alexander
(Crucible Sports A (Prem))
Andy Seymour (Bimmer)
(Crucible Sports A (Prem))
-12
3 - 0
10
Sean O'Shea
(Crucible Sports B (Div 1))
Tony Powell
(Crucible Sports B (Div 1))
3
Wednesday, December 20, 2017
Phil Bolter
(Crucible A (Prem))
Neil Winkworth
(Crucible A (Prem))
-15
3 - 1
25
Adam Holloway
(Englefield (Div 2))
Vinnie Simpkins
(Englefield (Div 2))
4
Wednesday, December 20, 2017
Austen Allen
(Tilehurst A (Prem))
Colin Bark
(Tilehurst A (Prem))
-5
3 - 0
-5
Dan Davy
(The Pool Lot Salisbury D (Div 1))
Luke Johnson
(The Pool Lot Salisbury D (Div 1))
5
Wednesday, December 20, 2017
BYE 1
BYE 1
0
-
15
Alex Holland
(Englefield (Div 2))
Ken Cowdrey
(Englefield (Div 2))
6
Wednesday, December 20, 2017
Andy Bolter
(Crucible A (Prem))
Chris Rice
(Crucible A (Prem))
-15
3 - 2
-23
Craig Marsh
(Crucible Sports B (Div 1))
Ian Rose
(Earley Home Guard C (Prem))
7
Wednesday, December 20, 2017
Sam Henry
(Tilehurst C (Div 2))
Gordon Southworth
(Tilehurst C (Div 2))
17
-
0
BYE 2
BYE 2
8
Wednesday, December 20, 2017
Rob Smith
(Englefield (Div 2))
Mark Spratley
(Englefield (Div 2))
23
-
0
BYE 3
BYE 3
Quarter-Final
9
On Monday, April 30, 2018
Alex Holland
(Englefield (Div 2))
Ken Cowdrey
(Englefield (Div 2))
15
2 - 3
23
Rob Smith
(Englefield (Div 2))
Mark Spratley
(Englefield (Div 2))
10
On Monday, April 30, 2018
Mark Alexander
(Crucible Sports A (Prem))
Andy Seymour (Bimmer)
(Crucible Sports A (Prem))
-12
0 - 3
-15
Phil Bolter
(Crucible A (Prem))
Neil Winkworth
(Crucible A (Prem))
11
On Monday, April 30, 2018
Roger Olney
(Tilehurst C (Div 2))
Andy Didcock
(Tilehurst C (Div 2))
20
1 - 3
-5
Austen Allen
(Tilehurst A (Prem))
Colin Bark
(Tilehurst A (Prem))
12
On Monday, April 30, 2018
Andy Bolter
(Crucible A (Prem))
Chris Rice
(Crucible A (Prem))
-15
3 - 0
17
Sam Henry
(Tilehurst C (Div 2))
Gordon Southworth
(Tilehurst C (Div 2))
Semi-Final
13
By Thursday, May 31, 2018
Rob Smith
(Englefield (Div 2))
Mark Spratley
(Englefield (Div 2))
23
0 - 3
-15
Andy Bolter
(Crucible A (Prem))
Chris Rice
(Crucible A (Prem))
14
By Thursday, May 31, 2018
Austen Allen
(Tilehurst A (Prem))
Colin Bark
(Tilehurst A (Prem))
-5
0 - 3
-15
Phil Bolter
(Crucible A (Prem))
Neil Winkworth
(Crucible A (Prem))
Final
15
On Monday, June 04, 2018
Phil Bolter
(Crucible A (Prem))
Neil Winkworth
(Crucible A (Prem))
-15
4 - 3
-15
Andy Bolter
(Crucible A (Prem))
Chris Rice
(Crucible A (Prem))