Stafford & District Snooker League -
Administrator - Darren Pountney | Dpountney58@gmail.com |
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Brian Thomas Grand Masters Cup (50+) - Individual - Best of 3 (Handicapped) FINAL @ PERKINS | CE Denham Cup - Doubles - 2 Frame Aggregate (No Handicap) FINAL @ CONS | Consolation Team KO - 5 Frame Aggregate (Handicapped) FINAL @ KENNYS | Division 1 KO Cup (1 Frame Handicapped) @ CONS CLUB | Division 2 KO Cup (1 Frame Handicapped) @ UNIVERSAL | FJ Fairbrother Shield - U25's Individual - Best of 3 (No Handicap) ALL ROUNDS @ CONS CLUB | Hatfield Cup - Individual - Best of 3 (No Handicap) | Pountney Cup - Team - 5 Frame Aggregate (Handicapped) FINAL @ KENNYS | Reg Booth Team Knockout - 5 Frame Aggregate (Handicapped) FINAL @ KENNYS | Roy Goode Secretaries/Captains Cup - Individual - Best of 3 (Handicapped) FINAL @ KENNYS |
Player Rankings - Division
  Player (Team) Played Won Lost
Diff
Percent
Breaks
1
Robert Wharne (Institute A) 21 20 1
+19
95.24%
130  117  99  96  89  88  76  73  60  57  43  39  38  30 
2
Andrew Prendergast (Perkins A) 22 20 2
+18
90.91%
59  39  35  33  33  32  28 
3
Mark Billingsley (Cons G) 22 18 4
+14
81.82%
76  62  52  50  48  48  45  37  33  25  24  24 
4
David Eaton (Burton Manor C) 22 18 4
+14
81.82%
30  25 
5
Adrian Hughes (Perkins A) 19 17 2
+15
89.47%
53  51  37  30 
6
Darren Pountney (Perkins A) 20 17 3
+14
85%
51  48  42  38  34  33  30 
7
Richard Spencer (Burton Manor C) 21 17 4
+13
80.95%
44  39  36 
8
Alan Sim (Institute A) 19 15 4
+11
78.95%
32 
9
Mark Tams (Cons G) 22 15 7
+8
68.18%
46  36  36  32  32 
10
Paul Weatherer (Woodseaves) 22 15 7
+8
68.18%
42  21 
11
Adam Haycock (Rugeley) 22 15 7
+8
68.18%
23 
12
Graham Sheridan (Perkins A) 16 14 2
+12
87.5%
26 
13
Steve Rodgers (Rugeley) 19 14 5
+9
73.68%
42  41  37  33 
14
Mark Silvester (Woodseaves) 22 14 8
+6
63.64%
15
Stewart Fletcher (Woodseaves) 22 14 8
+6
63.64%
36  28  24 
16
Russ Britton (Burton Manor C) 22 14 8
+6
63.64%
33  33  32  30  30  27  24  22 
17
Steve Heath (Institute A) 20 13 7
+6
65%
38  31 
18
Mark Bishop (Institute A) 20 13 7
+6
65%
44  42  27 
19
Dan Scott (Burton Manor C) 22 13 9
+4
59.09%
37  33  27  24 
20
Mick Fox (Perkins A) 22 13 9
+4
59.09%
38  30 
21
Ian Nunn (Cons G) 19 12 7
+5
63.16%
20 
22
Andy Ford (Cons G) 21 12 9
+3
57.14%
32 
23
Greame Lemaistre (Burton Manor C) 22 12 10
+2
54.55%
27  24  24  21 
24
Tony Norman (Cons B) 16 11 5
+6
68.75%
34 
25
Jim Cummings (Cons B) 20 11 9
+2
55%
26
Dan Lowe (Kennys C) 20 11 9
+2
55%
36  35  20 
27
Dave Bishop (Derrington) 21 11 10
+1
52.38%
21 
28
John Rhind (Cons B) 22 11 11
0
50%
29
Simon Towle (Cons D) 17 10 7
+3
58.82%
30  28  23 
30
Ashley Maxwell-Keys (Rugeley) 18 10 8
+2
55.56%
32  27  25 
31
John Grobnik (Institute C) 21 10 11
-1
47.62%
30  27  22 
32
Steve Mellor (Cons G) 21 10 11
-1
47.62%
33
Neil Fairbrother (Woodseaves) 21 10 11
-1
47.62%
22 
34
Alan Mason (Perkins A) 11 9 2
+7
81.82%
37 
35
Steve Hicks (Kennys C) 18 9 9
0
50%
40  40  30 
36
Geoff Evans (Cons D) 19 9 10
-1
47.37%
37
Mick Holmes (Cons D) 19 9 10
-1
47.37%
18 
38
Simon Parker (Woodseaves) 22 9 13
-4
40.91%
39
Claude Ravagnani (Institute C) 22 9 13
-4
40.91%
25 
40
Graham Morris (Cons B) 10 8 2
+6
80%
30  24 
41
Adam Lennard (Kennys C) 18 8 10
-2
44.44%
27 
42
Malcolm Wharne (Institute A) 18 8 10
-2
44.44%
43
Kevin Lennard (Kennys C) 19 8 11
-3
42.11%
25 
44
John Taylor (Blymhill E (Monday)) 21 8 13
-5
38.1%
45
Paul Aston (Cons B) 13 7 6
+1
53.85%
46
Stewart Hough (Blymhill E (Monday)) 22 7 15
-8
31.82%
47
Anthony Whitehead (Institute C) 17 6 11
-5
35.29%
48
John Foster (Cons B) 19 6 13
-7
31.58%
32  27 
49
Brian Tooth (Rugeley) 21 6 15
-9
28.57%
50
Ian Wetton (Institute C) 21 6 15
-9
28.57%
51
Rich Tomkinson (Blymhill E (Monday)) 21 6 15
-9
28.57%
28 
52
Jamie Owens (Derrington) 22 6 16
-10
27.27%
29  28 
53
Darren Berry (Cons B) 9 5 4
+1
55.56%
34 
54
Brian Houston (Cons D) 19 5 14
-9
26.32%
55
Peter Shelley (Rugeley) 4 4 0
+4
100%
56
Alex Williams (Cons G) 5 4 1
+3
80%
57
Nigel Fox (Cons D) 16 4 12
-8
25%
21 
58
Carl Banks (Institute C) 18 4 14
-10
22.22%
34 
59
Dan Bott (Derrington) 22 4 18
-14
18.18%
21 
60
Chris Ward (Institute A) 6 3 3
0
50%
61
Oliver Kelly (Derrington) 10 3 7
-4
30%
62
Stuart Phillips (Blymhill E (Monday)) 14 3 11
-8
21.43%
63
Stan Meddings (Kennys C) 20 3 17
-14
15%
64
Allan Fletcher (Derrington) 21 3 18
-15
14.29%
22 
65
Josh Harper (Rugeley) 3 2 1
+1
66.67%
66
Kevin Greenwood (Kennys C) 8 2 6
-4
25%
67
Dave Sykes (Rugeley) 11 2 9
-7
18.18%
68
Frank Evans (Cons D) 14 2 12
-10
14.29%
69
Paul Warrender (Blymhill E (Monday)) 19 2 17
-15
10.53%
70
Simon Davies (Institute A) 1 1 0
+1
100%
71
Ivan Blount (Cons D) 1 1 0
+1
100%
72
Jason Willis (Kennys C) 1 1 0
+1
100%
73
Scott Price (Institute A) 2 1 1
0
50%
74
Nick Mitchell (Derrington) 2 1 1
0
50%
75
Pete Cox (Kennys C) 2 1 1
0
50%
76
Michael Watts (Kennys C) 2 1 1
0
50%
77
Greg Nightingale (Blymhill E (Monday)) 3 1 2
-1
33.33%
22 
78
Robert Ward (Cons D) 3 1 2
-1
33.33%
79
Ivan Turner (Institute C) 5 1 4
-3
20%
80
Daryl Norman (Institute C) 5 1 4
-3
20%
81
Sam Griffin (Rugeley) 1 0 1
-1
0%
82
Kevin Ashton (Burton Manor C) 1 0 1
-1
0%
83
Alan Fairbrother (Woodseaves) 1 0 1
-1
0%
84
Geoff Bishop (Rugeley) 1 0 1
-1
0%
85
Jim Ramster (Cons B) 1 0 1
-1
0%
86
Lee Haidarovic (Institute C) 1 0 1
-1
0%
87
Mick Stockley (Institute A) 1 0 1
-1
0%
88
Walk Over (Rugeley) 1 0 1
-1
0%
89
Paul Edwards (Institute A) 2 0 2
-2
0%
90
John Stevens (Kennys C) 2 0 2
-2
0%
91
William McGregor (Derrington) 2 0 2
-2
0%
92
Anthony Hodson (Rugeley) 2 0 2
-2
0%
93
Jamie Taylor (Rugeley) 2 0 2
-2
0%
94
Walk Over (Cons D) 2 0 2
-2
0%
95
Alic Hough (Blymhill E (Monday)) 5 0 5
-5
0%
96
Alex Moyle (Rugeley) 5 0 5
-5
0%
97
Nick Preece (Blymhill E (Monday)) 5 0 5
-5
0%
98
Chris Bradley (Derrington) 10 0 10
-10
0%