Southport & District Amateur Snooker League -
Administrator - Chris Gill | chrisgill147@aol.com | Phil Green | southport.snooker.results@hotmail.com
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Atherton Cup | Birch Pairs | Frank Lodge Trophy | J.J.Birch Cup | J.W.Blyden Trophy | James Yates Trophy | Lucas Cup | Marshall Cup | Rickerby Cup | Seniors Cup |
Roll of Honour
A full list of all the players who have won an individual or pairs competition since 1947 when the Lucas Cup was first competed for. The date of when that particular cup started is next to the name of the cup.

The number in the brackets indicates how many times that player has won that particular competition with the years in doing so following on after that number.

Those names that have a * to their name indicates that they were the inaugural winners of that competition.

Major Lucas Open - Since 1983
1. G. Hibbott - Fleetwood Hesketh, (19) - 92, 93, 94, 98, 99, 02, 04, 06, 07, 08, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19
2. C. Huyton - British Rail, (4) - 84, 85, 87, 00
3. I. Lindsay - Formby RBL, (3) - 86, 96, 97
4. W. Jerram - Diamonds, (2) - 90, 05
5. A. Wilding - Bretherton, (2) - 01, 03
6. T. Boyd * - S & B cc, (1) - 83
7. I. Iddon - British Rail, (1) - 88
8. A. Healey - Snooker Centre, (1) - 89
9. A. Hannah - Diamonds, (1) - 91
10. J. Wade - Snooker Centre, (1) - 95
11. A. Booth - Snooker Centre, (1) - 09
12. A. O'Hara - Mere Brow, (1) - 15

James Yates 1st Division Open since 1982 - (was the Lucas Open from 1947 to 1981)
1. G. Hibbott - Fleetwood Hesketh, (15) - 96, 97, 98, 99, 01, 02, 03, 06, 07, 08, 09, 13, 15, 16, 19
2. T. Boyd - Birkdale Cons/S & B, (9) - 69, 70, 71, 74, 75, 76, 77, 78, 85
3. D. Lenehan - Birkdale/St. Teresa's, (4) - 62, 64, 67, 73
4. L. Tabron - R.A.O.B , (3) - 51, 53, 59
5. D. Plimston - Birkdale/Wadd Cons, (3) - 57, 58, 63
6. J. Porter - Snooker Centre, (3) - 88, 89, 93
7. A. Ratcliffe - Formby, (3) - 65, 66, 68
8. M. Brown - Snk Centre/Mere Brow, (3) - 10, 11, 18
9. J. Schofield - Victoria, (2) - 52, 54
10. R. Platt - Victoria, (2) - 55, 61
11. P. Almond - S & B cc, (2) - 72, 79
12. N. Clark - S & B cc, (2) - 81, 84
13. I. Lindsay - Formby RBL/S'port Cons, (2) - 86, 95
14. A. Rae - Snooker Centre, (2) - 90, 92
15. J. Wade - Snooker Centre, (2) - 94, 04
16. W. Blundell * - Transport, (1) - 47
17. G. Foster - Waddington Cons, (1) - 48
18. R. Hunter - Highways, (1) - 4,
19. F. Rhodes - Ainsdale, (1) - 50
20. J. Lloyd - Formby, (1) - 56
21. K. Gierneart - Victoria, (1) - 60
22. L. Dodd - Waddington Cons, (1) - 80
23. N. Hallsworth - British Rail, (1) - 82
24. G. Clark - Formby RBL, (1) - 87
25. W. Jerram - Diamonds, (1) - 91
26. C. Bamber - Birkdale Cons, (1) - 00
27. S. Lunt - Les Dodd's, (1) - 05
28. A. Booth - Snooker Centre, (1) - 12
29. C. Hoare - Tarleton BC, (1) - 14
30. M. Reeder - Fleetwood Hesketh, (1) - 17

JJ Birch Cup - 2nd Division Open - Since 1951
1. R. Holmes - Birkdale Cons, (2) - 60, 63
2. E. Wilde - Banks, (2) - 73, 74
3. P. Wright - Birk Lab/S & B cc, (2) - 76, 77
4. P. Taylor - Scarisbrick (2) - 88, 99
5. A. Bintcliffe - Banks, (2) - 95, 97
6. J. Graham - Diamonds/Les Dodd's, (2) - 98, 00
7. M. Reeder - Argyle/Birkdale Cons , (2) - 01, 10
8. J. Tristram - Our Lady's, (2) - 07, 12
9. M. Marsh - Banks , (2) - 15, 16
10. P. Keep - Tarleton BC, (2) - 14, 17
11. A. McConnell * - R.A.O.B, (1) - 51
12. J. Blinkhorn - Victoria, (1) - 52
13. J. Bootland - Victoria, (1) - 53
14. G. Clarke - Victoria, (1) - 54
15. J. Lloyd - Formby, (1) - 55
16. C. Walters - Fire Service, (1) - 56
17. R. Leddy - Fire Service, (1) - 57
18. K. Kennedy - Victoria, (1) - 58
19. J. Brookfield - Churchtown Cons, (1) - 59
20. J. Barton - Gladstone Libs, (1) - 61
21. R. Cheetham - British Rail, (1) - 62
22. D. Pennington - Y.M.C.A, (1) - 64
23. M. Paton - Waddington Cons, (1) - 65
24. R. Brooks - Birkdale Cons, (1) - 66
25. R. Smith - British Rail, (1) - 67
26. A. Ashworth - Hesketh Bank, (1) - 68
27. D. Jones - Southport R.B.L, (1) - 69
28. J. Gladwin - Banks, (1) - 70
29. F. Simpson - Fleetwood Hesketh, (1) - 71
30. R. Greenwood - Hesketh Bank, (1) - 72
31. K. Twist - Churchtown Cons , (1) - 75
32. J. Renshaw - Waddington Cons, (1) - 78
33. D. Rimmer - Fleetwood Hesketh, (1) - 79
34. R. Kennedy - Nabbs, (1) - 80
35. K. Callaghan - Waddington Cons, (1) - 81
36. N. Burns - C.E.N.R.O, (1) - 82
37. D. Langton - Bretherton, (1) - 83
38. G. Booth - Birkdale Cons, (1) - 84
39. W. Parry - & B cc, (1) - 85
40. T. Jones - Argyle LTC, (1) - 86
41. A. Brookfield - Birkdale Cons, (1) - 87
42. C. Bamber jnr - County Club, (1) - 89
43. J. Flynn - Birkdale Cons, (1) - 90
44. P. Parker - S & B cc, (1) - 91
45. L. Swindels - Ainsdale Cons, (1) - 92
46. I. Lindsay - S'Port Cons, (1) - 93
47. K. Smith - Snooker Centre, (1) - 94
48. P. Edwards - S & B cc, (1) - 96
49. D. Taylor - Snooker Centre, (1) - 02
50. M. Coxon - Churchtown Cons, (1) - 03
51. G. Douglas - British Rail, (1) - 04
52. P. Wilson - British Rail , (1) - 05
53. D. Mills - St. Teresa's, (1) - 06
54. P. Cromwell - St. Teresa's, (1) - 08
55. P. Callaghan - Ainsdale Cons, (1) - 09
56. A. Johnson - Banks, (1) - 11
57. G. Owen - British Rail, (1) - 13
57. D. Roberts - Tarleton BC, (1) - 18
58. J. Shaw - Southport Cons, (1) - 19

Atherton Cup 3rd Division Open - Since 1967
1. N. Davy - Fleetwood Hesketh, (3) - 98, 01, 03
2. A. Johnson - Banks, (3) - 05, 09, 10
3. A. Taylor - Hesketh Bank , (2) - 69, 70
4. B. Baker - Birkdale Lab, (2) - 74, 75
5. J. Porter - Waddy/H Bank, (2) - 76, 77
6. H. Winn * - Police, (1) - 67
7. D. Matassa - St. Teresa's, (1) - 68
8. J. Hale - Hesketh Bank, (1) - 71
9. J. Hames - C.E.N.R.O, (1) - 72
10. F. Barton - Waddington Cons, (1) - 73
11. E. Burgess - Scarisbrick NSC, (1) - 78
12. K. Twist - Churchtown Cons, (1) - 79
13. E. Coote - S & B cc, (1) - 80
14. T. Jones - Argyle LTC, (1) - 81
15. I. Sykes - Fleetwood Hesketh, (1) - 82
16. T. Healey - Waddington Cons, (1) - 83
17. N. Brown - Birkdale Lab, (1) - 84
18. I. Iddon - Hesketh Bank, (1) - 85
19. S. Evans - Fleetwood Hesketh, (1) - 86
20. G. Wilson - Tarleton BC, (1) - 87
21. K. Skelton - Diamonds, (1) - 88
22. G. Wright - Scarisbrick NSC , (1) - 89
23. P. Roberts - Bretherton, (1) - 90
24. I. Schofield - Ainsdale Cons, (1) - 91
25. S. Collier - Snooker Centre, (1) - 92
26. C. Clarke - Snooker Centre, (1) - 93
27. A. Bintcliffe - Banks, (1) - 94
28. M. Jones - St. Teresa's, (1) - 95
29. E. Ellis - Scarisbrick NSC, (1) - 96
30. D. Hicks - Smedley Hydro, (1) - 97
31. D. Thornton - Ainsdale Cons, (1) - 99
32. J. Wright - Snooker Centre, (1) - 00
33. A. Carr - Tarleton BC, (1) - 02
34. P. Lord - Waddington Cons, (1) - 04
35. C. Hoare - Tarleton BC, (1) - 06
36. P. Rogers - Snooker Centre, (1) - 07
37. P. Bird - Birkdale Cons, (1) - 08
38. S. Crane - Fleetwood Hesketh, (1) - 11
39. A. Reynolds - Snooker Centre, (1) - 12
40. M. Roberts - British Rail , (1) - 13
41. J. Holmes - British Rail, (1) - 14
42. D. Bloomfield - Les Dodd's. (1) - 15
43. C. Rae - Les Dodd's, (1) - 16
44. I. Lowery - Scarisbrick NSC, (1) - 17
45. K. Ford - Scarisbrick NSC, (1) - 18
46. M. Cusack - Les Dodds, (1) - 19

Ruane Trophy 4th Division Trophy - Since 1977
1. E. Ellis - Scarisbrick NSC, (2) - 89, 94
2. F. Bradley - Les Dodd's, (2) - 01, 07
3. G. Hose * - Ainsdale Cons, (1) - 77
4. R. Ashcroft - Mere Brow, (1) - 78
5. W. Shacklady - C.E.N.R.O, (1) - 79
6. F. Simpson - Fleetwood Hesketh, (1) - 80
7. D. Currie - Banks, ( 1) - 81
8. B. Thomas - Ainsdale Cons, (1) - 82
9. C. Morgan - Birkdale Labour, (1) - 83
10. I. Sutton - Hesketh Bank, (1) - 84
11. K. Edgerley - Waddington Cons, (1) - 85
12. K. Askie - Waddington Cons, (1) - 86
13. W. Jerram - Diamonds, (1) - 87
14. G. Wright - Scarisbrick NSC, (1) - 88
15. I. Schofield - Ainsdale Cons, (1) - 90
16. S. Beck - Snooker Centre, (1) - 91
17. S. Shaughnessy - British Rail, (1) - 92
18. J. Barber - St. Teresa's, (1) - 93
19. P. Johnson - Diamonds, (1) - 95
20. R. Swailes - Banks, (1) - 96
21. C. Adams - St. Teresa's, (1) - 97
22. R. Iddon - Tarleton BC, (1) - 98
23. B. Watkinson - Bretherton, (1) - 99
24. J. Tomlin - British Rail, (1) - 00
25. J. Whalley - British Rail, (1) - 02
26. D. Rooke - Birkdale Cons, (1) - 03
27. K. Callaghan - Waddington Cons, (1) - 04
28. J. Mullard - Birkdale Cons, (1) - 05
29. P. Simpson - Scarisbrick NSC, (1) - 06
30. S. Fisher - Tarleton BC, (1) - 08
31. G. Tabarn - Scarisbrick NSC, (1) - 09

Marshall Handicap Open - Since 1962
1. G. Hibbott - Fleetwood Hesketh, (9) - 89, 01, 07, 08, 10, 13, 15, 16, 18
2. D. Lenehan * - Birk Cons/YMCA/Waddy, (3) - 62, 63, 73
3. M. Reeder - Argyle LTC, (3) - 98, 00, 05
4. R. Brooks - Waddington Cons, (2) - 78, 79
5. W. Defty - Britsh Rail, (1) - 64
6. G. Harrison - Police, (1) - 65
7. J. Windle - Police, (1) - 66
8. A. Ratcliffe - Y.M.C.A, (1) - 67
9. R. Price - Formby, (1) - 68
10. R. Chatterton - Formby, (1) - 69
11. M. Townsend - S & B cc, (1) - 70
12. J. Coulton - Banks , (1) - 71
13. A. Taylor - Hesketh Bank, (1) - 72
14. K. Kennedy - Nabbs, (1) - 74
15. H. Rimmer - Britsh Rail, (1) - 75
16. L. Dodd - Waddington Cons, (1) - 76
17. G. Charnock - Scarisbrick NSC, (1) - 77
18. P. Iddon - Bretherton, (1) - 80
19. V. Fletcher - British Rail , (1) - 81
20. A. Simpson - Scarisbrick NSC, (1) - 82
21. S. Tomlinson - Mere Brow, (1) - 83
22. A. Fairley - St. Teresa's, (1) - 84
23. T. Boyd - S & B cc , (1) - 85
24. A. Bintcliffe - Banks, (1) - 86
25. D. Blackhurst - Snooker Centre, (1) - 87
26. W. Jerram - Diamonds, (1) - 88
27. A. Rae - Snooker Centre, (1) - 90
28. B. Jennians - Waddington Cons, (1) - 91
29. J. Wade - Diamonds, (1) - 92
30. G. Wright - Scarisbrick NSC, (1) - 93
31. E. Ellis - Scarisbrick NSC, (1) - 94
32. D. Bridge - Bretherton, (1) - 95
33. S. Evans - Fleetwood Hesketh, (1) - 96
34. J. Hooton - Snooker Centre, (1) - 97
35. C. Gill - Tarleton BC, (1) - 99
36. N. Davy - Churchtown Cons, (1) - 02
37. M. Horan - St. Teresa's, (1) - 03
38. G. Roby - Snooker Centre, (1) - 04
39. M. Brown - Snooker Centre, (1) - 06
40. D. Hartley - Argyle LTC, (1) - 09
41. W. Evans - Britsh Rail, (1) - 11
42. A. Booth - Snooker Centre, (1) - 12
43. R. Johnson - Mere Brow , (1) - 14
44. J. Wainwright - Southport Cons, (1) - 17
45. P. Tyndall - Argyle LTC, (1)

Birch Memorial Handicap Pairs - Since 1958
1. G. Hibbott & S. Evans - Fleetwood Hesketh, (6) - 91, 96, 03, 05, 08, 10
2. T. Boyd & G. Clarke - S & B cc, (3) - 67, 68, 71
3. D. Lenehan & K. Rimmer - Birkdale Cons, (2) - 60, 61
4. P. Kitchen & A. Linaker - Waddington Cons, (2) - 06, 09
5. P. Connor & A. O'Hara - Churchtown Cons, (2) - 15, 16
6. N. Green & J. Schofield * - Victoria, (1) - 58
7. F. Lodge & M. Evans - Formby, (1) - 59
8. W. Cook & R. Smith - Gladstone Libs, (1) - 62
9. J. Holden & W. Taylor - Banks, (1) - 63
10. D. Lenehan & J. Gladwin - Y.M.C.A, (1) - 64
11. K. Blundell & W. Cook - Gladstone Libs, (1) - 65
12. R. Smith & K. Summers - British Rail, (1) - 66
13. M. Paton & K. Blundell - Waddington Cons, (1) - 69
14. J. Watt & A. Watt - Waddington Cons, (1) - 70
15. A. Taylor & T. Taylor - Hesketh Bank, (1) - 72
16. E. Wilde & E. Wright - Banks, (1) - 73
17. G. Croome & J. Warren - S & B cc, (1) - 74
18. C. Scully & R. Chatterton - Ainsdale Cons, (1) - 75
19. N. Clarke & B. Entwistle - S & B cc, (1) - 76
20. K. Blundell & G. Blundell - Churchtown Cons, (1) - 77
21. V. Fletcher & J. Hames - Waddington Cons, (1) - 78
22. J. Mawdsley & J. Marsh - C.E.N.R.O, (1) - 79
23. D. Pennington & J. Clarke - Waddington Cons, (1) - 80
24. T. Jones & D. McGregor - Argyle LTC, (1) - 81
25. T. Houghton & P. Johnson - Scaricbrick NSC, (1) - 82
26. L. Miller & N. Brown - Birkdale Labour, (1) - 83
27. K. Cheetham & C. Huyton - British Rail, (1) - 84
28. M. Coe & P. Sutton - British Rail, (1) - 85
29. M. Wardle & M. Johnson - Snooker Centre, (1) - 86
30. I. Lindsay & D. Alcock - Formby, (1) - 87
31. W. Jerram & K. Skelton - Diamonds, (1) - 88
32. T. Boyd & C. Bamber - County Club, (1) - 89
33. I. Lindsay & M. Johnson - Snooker Centre, (1) - 90
34. M. Johnson & J. Porter - Snooker Centre, (1) - 92
35. A. Brookfield & A. Fairley - Birkdale Cons, (1) - 93
36. P. Lord & M. Lord - Waddington Cons, (1) - 94
37. G. Wright & A. Simpson - Scaricbrick NSC, (1) - 95
38. R. Burns & K. Hewitt - Birkdale Cons, (1) - 97
39. R. Copper & M. Gaskill - Police, (1) - 98
40. P. Taylor & G. Booth - Scarisbrick NSC, (1) - 99
41. S. Rawsthorne & A. Prescott - Fleetwood Hesketh, (1) - 00
42. A. Bintcliffe & JE. Gearie - Banks, (1) - 01
43. A. Sothern & A. Wareing - Tarleton BC, (1) - 02
44. P. Taylor & A. Bridge - Banks, (1) - 04
45. A. Hardisty & P. Sutton - Banks, (1) - 07
46. R. Johnson & P. Crabtree jnr - Mere Brow, (1) - 11
47. J. Hooton & G. Douglas - Argyle LTC, (1) - 12
48. J. Holmes & A. Harley - British Rail, (1) - 13
49. A. Bolton & J. Nelson - Tarleton BC , (1) - 14
50. P. Horner & I. Lowery - Scarisbrick NSC, (1)
51. D. & M. Brown - Fleetwood Hesketh, (1) - 18
52. J. Rae & J. Leary - Les Dodd's, (1) - 19

JW Blyden Trophy Veterans Handicap Open - Since 1987
1. J. Mullard - Birkdale Cons, (3) - 97, 04, 06
2. M. Coxon - Churchtown Cons, (3) - 11, 12, 13
3. C. Bamber - Birkdale Cons, (2) - 90, 96
4. P. Kitchen - Waddington Cons, (2) - 07, 10
5. J. Wainwright - Southport Cons, (2) - 05, 16
6. V. Fletcher * - Waddington Cons, (1) - 87
7. B. Newton - S & B cc, (1) - 88
8. L. Geirneart - Diamonds, (1) - 89
9. D. MacGregor - Argyle LTC, (1) - 91
10. R. Swailes - Banks, (1) - 92
11. B. Kenyon - Southport Cons, (1) - 93
12. R. Jenkins - Banks, (1) - 94
13. J. Murray - Churchtown Cons, (1) - 95
14. J. Flynn - Birkdale Cons, (1) - 98
15. A. O'Beirne - Southport Cons, (1) - 99
16. D. Farrow - Birkdale Cons, (1) - 00
17. B. Jarrett - Argyle LTC, (1) - 01
18. D. Cullen - Waddington Cons, (1) - 02
19. R. Griffiths - Waddington Cons, (1) - 03
20. A. Simpson - Scarisbrick, (1) - 08
21. J. McGee - St. Teresa's, (1) - 09
22. D. Palmer - S & B cc, (1) - 14
23. P. Fitzgerald - Birkdale Cons, (1) - 15
24. L. Prescott - Fleetwood Hesketh, (1)
25. S. Crane - Fleetwood Hesketh, (1) - 18

Seniors Cup
J. Stringfellow * - Birkdale Cons

JW Blyden U21's Open - Since 1986
1. J. Porter - Snooker Centre, (3) - 87, 89, 90
2. J. Wade - Daimonds/Snk Cen, (3) - 93, 94, 95
3. M. Marsh - Banks, (3) - 10, 13, 14
4. P. Coventry - Diamonds, (2) - 98, 99
5. R. Iddon - Tarleton BC, (2) - 00, 01
6. C. Boston - Fleetwood Hesketh, (2) - 02, 08
7. P. Tyndall - Argyle LTC, (2) - 07, 09
8. M. Daeth * - Snooker Centre, (1) - 86
9. G. Hibbott - Fleetwood Hesketh, (1) - 88
10. W. Jerram - Diamonds, (1) - 91
11. A. Rae - Snooker Centre, (1) - 92
12. P. Johnson - Diamonds, (1) - 96
13. J. Graham - Diamonds, (1) - 97
14. S. Baird - Snooker Centre, (1) - 03
15. I. Burns - Bretherton, (1) - 04
16. J. Eames - Snooker Centre, (1) - 05
17. J. Bradley - Bretherton, (1) - 06
18. C. Hoare - Tarleton BC, (1) - 11

C. Boult Plaque
1. 1984 - S. Tomlinson *, Mere Brow
2. 1985 - C. Huyton, British Rail
3. 1986 - I. Caunce, Mere Brow
4. 1987 - M. Johnson, Snooker Centre
5. 1988 - I. Iddon, British Rail
6. 1989 - J. Porter, Snooker Centre
7. 1990 - W. Jerram, Diamonds
8. 1991 - A. Hannah, Diamonds
9. 1992 - A. Rae, Snooker Centre & J. Wade, Diamonds
10. 1993 - G. Hibbott, Fleetwood Hesketh
11. 1994 - G. Hibbott, Fleetwood Hesketh
12. 1995 - J. Wade, Snooker Centre
13. 1996 - P. Fitzgerald, St. Teresa's
14. 1997 - C. Gill, Tarleton BC
15. 1998 - G. Hibbott, Fleetwood Hesketh
16. 1999 - S. Evans, Fleetwood Hesketh
17. 2000 - S. Smith, Our Lady's
18. 2001 - R. Iddon, Tarleton BC
19. 2002 - C. Boston, Fleetwood Hesketh
20. 2003 - I. Burns, Bretherton
21. 2004 - J. Hames, Snooker Centre
22. 2005 - S. Baird, Snooker Centre
23. 2006 - D. Jassi, Snooker Centre
24. 2007 - I. Burns, Mere Brow
25. 2008 - P. Crabtree, jnr, Mere Brow
26. 2009 - P. Tyndall, Argyle LTC
27. 2010 - C. Hoare, Tarleton BC
28. 2011 - R. Curry, Argyle LTC
29. 2012 - A. Booth, Snooker Centre
30. 2013 - R. Webb, Waddington Cons
31. 2014 - C. Hoare, Tarleton BC
32. 2015 - S. Moulton, Bretherton
33. 2016 - C. Rae, Les Dodd's
34. 2017 - J. Holmes, Argyle LTC
35. 2018 - J. Tristram, Our Lady's