Gloucester Snooker League -
Administrator - John Pearce | jp005b1731@blueyonder.co.uk |
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Combined Cue Sports | Combined Cue Sports (64+) | Division 1 Pairs | Division 2 Individual KO | Division 2 Pairs | League Division 1 Individual KO | League Under 23's | N.Fleckner Open | Premier Individual KO | Premier Pairs | Seniors Shield (50 +) | Team Pairs | Vaughton Shield | Veterans Cup (64+) |
Roll of Honour
GLOUCESTER PLAYERS & TEAM HONOURS 2016-2017

Premier ~ "The Harry Dee Shield" ~ Bream “” A.Williams Cpt – M.James C.Edey
Division 1 ~ "The Brinkworth Shield" ~ Robinswood Hill “” K.Waite Cpt T Johnson J Burrows D Rymer D Anderson
Division 2 ~ "The Jack Harris Shield" ~ Taynton & Tibberton” Steve’s Muscateers” S.Packer Cpt J Williband V Lee N Fleckner M Parsons G Lloyd
Division 3 ~ "The Warner Shield " ~ Not Contested

Inter League Shield CHAMPIONSHIP

"The Vaughton Shield" ~ (Team) ~ ~ S.W Academy “Artists” ~ J.Pankhurst Cpt P.Dempster P.Mount A.Baylis
D.Lallah J.Davis A.Cook
"The Chadbourn Shield" (Team Pairs) ~ Bream “” A.Williams Cpt – M.James C.Edey ~

Individual Champions
"The Nigel Fleckner Open Trophy" ~ ~ S.Brooks- S.W Academy “All-star’s”
"The Seniors Shield" (Over 50) ~ - W.Billingham Robinswood Hill “SF”
“The Veterans Shield (over 65) ~ J.Sadler – S.W Academy “Argons”
"The Derek Ayland Cup" (Under 23) ~ Not Contested (2nd year un/ply)

Division Individual
Premier Individual KO ~ "The Championship Cup" ~ S.Brooks – “S.W.A All-Stars”
Division 1 Individual KO ~ J.Burrows – Robinswood Hill ”Foxes”
Division 2 Individual KO ~ "The Vic Weaver Shield" ~ A.Grainger Churchdown “”
Division 3 Individual KO ~ Not Contested “”

Pairs Champions
Premier Pairs Shield ~ "The Frank Pearce Shield" ~ D.Penning / S.Cook ~ Top Q “Old Boys”
Division 1 Pairs Shield ~ A.Duggan / M.Bakewell ~ Taynton & Tibberton “Titans”
Division 2 Pairs Shield ~ Not Contested
Division 3 Pairs Shield ~ D.Willis / G.Vernall - Wotton Hall “Warriors”

Billiard Championships
“Padmore Shield” ~ Robinswood Hill () K.Waite Cpt G.Riley L.Hockey D.Rymer T.Johnson
Billiard League ~ St James ~ A.Jackson Cpt A.Webb S.Brooks T.Girdlestone R.Jackson
Billiard “Open” ~ Simon Brooks (St James)
Billiard “Handicap” ~ Simon Brooks (St James)
Billiard “Senior’s” ~ Tony Johnson (Robinswood Hill)

League Highest Breaks
Premier League ~ M James “Bream” 102 ~
1st Division League ~ D.Wilson Taynton & Tibberton “Titans” 53
2nd Division League ~ T.Girdlestone ~ St James “Saint’s & Sinners 27
Billiards League ~ S Brooks ~ St James “Artisans” 70 ~


Intertown Championships 2016-2017

“Lampard Cup” ~ Gloucester ~ B Wall Cpt J Pankhurst L Parnham A Cook G Singh S Buckley S Wood
J Burrows D Wright
“Warner Cup” ~ Stroud ~ R.Yeomans Cpt D.Williams A.Gifford J.McMullen B.Winslade M.Cropton A.Cooper
~ Gloucester Lampard Cup Captain ~ B.Wall
~ Gloucester Warner Cup Captain ~ Alan. Martin
~ Gloucestershire County Individual ~ S.Brooks
Billiards “Hooper Shield” ~ ~ Not Contested

LEAGUE HISTORY - PLAYER & CLUB ACHIEVEMENTS
"The Harry Dee Shield" ~ Premier Division

1969-70 St James "C"
1970-71 St James "A"
1971-72 Cinderford YMCA
1972-73 Walls
1973-74 Walls
1974-75 Cinderford S&S
1975-76 Cinderford YMCA
1976-77 Cinderford S&S
1977-78 Fire Brigade
1978-79 Cinderford YMCA
1979-80 Cinderford YMCA
1980-81 Cinderford YMCA
1981-82 Cinderford YMCA
1982-83 Cinderford S&S
1983-84 St James
1984-85 St James
1985-86 St James
1986-87 St James
1987-88 Cinderford YMCA
1988-89 St James
1989-90 Conservative Club "A"
1990-91 Conservative Club "A"
1991-92 Cinderford YMCA
1992-93 Top Cue
1993-94 Westgate "A"
1994-95 Westgate "A"
1995-96 Westgate "A"
1996-97 Top Cue "A"
1997-98 Westgate "C"
1998-99 St James
1999-00 St James
2000-01 St James
2001-02 Westgate "D"
2002-03 Westgate "F"
2003-04 Westgate "G"
2004-05 Westgate "E"
2005-06 Westgate "E"
2006-07 Westgate "E"
2007-08 Westgate "B"
2008-09 Westgate "B"
2009-10 Bream SC
2010-11 Bream SC
2011-12 S W Academy “A”
2012-13 Top Q Allstars
2013 -14 Top Q Allstars
2014 -15 S.W.Academy “Amateurs” R Jackson K Crockett
2015 -16 SWA “All-star’s” B.Wall Cpt – S.Wood S.Brooks G.Singh D.Wright A.Wyer
2016 -17 Bream A.Williams Cpt M.James C.Edey

Snooker Division 1 ~ donated by: G. Brinkworth "Snooker Shield"

1936-37 Glevum Hall
1937-38 Baptist Brotherhood
1938-39 Baptist Brotherhood
1945-46 GAC Greyfriars
1946-47 Rotol
1948-49 Sandycroft Club J. Briscoe, A. May, Maurice Bravant, J. Birchall
1949-50 Conservative Club
1950-51 Conservative Club
1951-52 St James A
1952-53 Conservative Club
1953-54 Conservative Club
1954-55 Gloucester Nomads
1955-56 Conservative Club
1956-57 Gloucester YMCA
1957-58 Unknown
1958-59 Unknown
1959-60 Brockworth
1960-61 BMI Upton
1961-62 BMI Upton
1962-63 Wotton Hall
1963-64 St James A
1964-65 Unknown
1965-66 St James A
1966-67 Wotton Hall
1967-68 St James C
1968-69 Wotton Hall B
1969-70 Gloucester YMCA A
1970-71 Bryce Berger
1971-72 Walls
1972-73 St James B
1973-74 Wotton Hall
1974-75 Fire Brigade
1975-76 Wotton Hall A
1976-77 Walls A
1977-78 CEGB A
1978-79 CEGB
1979-80 Gloucester YMCA
1980-81 Cinderford YMCA
1981-82 CEGB
1982-83 Gloucester YMCA
1983-84 Walls
1984-85 ICI
1985-86 Gloucester YMCA
1986-87 Dowty Staverton
1987-88 Conservative Club
1988-89 CEGB
1989-90 Cinderford S&S
1990-91 Top Cue
1991-92 Dowty Staverton A
1992-93 Westgate
1993-94 Glevum Pool
1994-95 ICI A Paul Mount, Phil Hartley, John Redfern, Mike Hodges, S Sawzcuk, G. Howels
1995-96 Top Cue A
1996-97 Robinswood Hill Bill Ryland, Ken Waite, Derek Rymer, Steve Jones, Ian Darch, Pete Liggett
1997-98 Conservative Club Paddy Lawless, Dennis Wadley, Roy Hicks, Tony Johnson, John Rogers
1998-99 Westgate A Vic Blakelock, Ian Cheape, Graham Vernall, Dave Baxter, Bruce Ramshaw
1999-00 Conservative Club A Paddy Lawless, Dennis Wadley, Roy Hicks, Tony Johnson, John Rogers,Simon Costello
2001-02 Breaks
2002-03 Cinderford S&S
2003-04 Breaks
2004-05 Breaks Andy Bozzard (Capt.), Gino Zammitt, Colin Gittings, Ben Wall, M. Lee
2005-06 Wotton Hall B
2006-07 Suzy Q B
2007-08 Westgate Juniors
2008-09 Taynton & Tibberton
2009-10 Churchdown (P Mulraney, N Cox, T Pooley)
2010-11 St James Saints & Sinners (M Dywer, J Redfern, J Kotwica, S Kotwica & B Tyler)
2011-12 Churchdown P Mulraney Cpt N Cox, T Pooley T.Rodgers P.Hopkins
2012-13 St James A Jackson Cpt R.Jackson A.Webb M.Adams R.Merrett T.Girdlestone
2013 -14 S.W.A Artists P.Dempster Cpt, P.Mount, J.Pankhurst, A.Baylis, D.Lallah, J.Davis
2014-15 S.W. Academy “Cue Stars” A.Cook Cpt, L.Parnham, J.Richardson, A.Iqbal
2015 16 Wotton Hall “Hit Men” L.Wedley Cpt J.Smith M.Smith C.Smith F.Hill
2016-17 Robinswood Hill “Foxes” K.Waite Cpt J Burrows T Johnson D Rymer D Anderson

Snooker Division 2 ~ Donated by: The "Jack Harris" Shield. Presented by J R Harris Esq. 1946

1945-46 Gordon League
1947-48 MPO Quedgeley
1948-49 Conservative Club
1949-50 GAC Greyfriars
1949-50 Conservative Club
1951-52 St James
1952-53 Rotol
1953-54 Bristol Tramways
1954-55 Not Competed
1955-56 Not Competed
1956-57 Not Competed
1957-58 Not Competed
1958-59 GAC Greyfriars
1959-60 BMI Upton
1961-62 Wotton Hall
1962-63 Gordon League
1963-64 Churchdown
1964-65 Wotton Hall
1965-66 Gloucester YMCA A
1966-67 Naval Club
1967-68 St James
1968-69 Wotton Hall
1969-70 St James A
1969-70 Walls
1971-72 St James
1972-73 Churchdown
1973-74 Police
1974-75 St James B
1975-76 St James
1976-77 Wotton Hall A
1977-78 CEGB B
1978-79 Walls B
1979-80 Police
1979-80 Dowty Staverton
1981-82 Gloucester YMCA
1982-83 ICI
1983-84 Walls
1984-85 ICI
1985-86 Gloucester YMCA
1986-87 Fire Brigade
1987-88 ICI
1988-89 Corals
1989-90 Corals
1990-91 Taynton & Tibberton A
1991-92 Glevum Pool
1992-93 ICI
1993-94 Top Cue A
1994-95 Gloucester YMCA
1995-96 Churchdown
1996-97 Nuclear Electric
1997-98 Top Cue
1998-99 Gloucester Irish Club
1999-00 Glevum Pool
2000-01 Glevum Pool
2001-02 St James
2002-03 Wotton Hall A Mel Moore (Capt), Richard Harris, Keith Parr, Nigel Fleckner.
2003-04 Breaks "B"
2004-05 British Energy
2005-06 Suzy Q Juniors
2006-07 Suzy Q Juniors
2007-08 Westgate "B"
2008-09 Rileys B
2009-10 Westgate "A"
2010-11 St James
2011-12
2012-13 Not Competed
2013 -14 Top Q SF S.Fleming, W.Billingham, I.Jones, C.Mills, R.Fleming
2014-15 Top Q “Musketeers” K.O’Donoghue, A.Pearn, S.Richards, D.Hargreaves
2015 -16 Wotton Hall “Warriors” B.Ramshaw Cpt G.Vernall D.Willis C.Allan K.Cleaver
2016-17 Taynton & Tibberton” Steve’s Muscateers” S.Packer Cpt J Williband V Lee N Fleckner M Parsons G Lloyd





Snooker Division 3 ~ Donated By: Ted Warner 1947 "The Ted Warner Shield"

1948-49 Brockworth
1949-50 Rotol
1951-52 Rotol
1952-53 Gloucester Police
1953-54 MPO
1954-55 St James
1955-56 MPO Club
1956-57 Brockworth
1957-58 Wotton Hall
1958-59 St James
1959-60 Wotton Hall
1961-62 Impregnated Diamond Products
1962-63 Fleece Hotel
1963-64 St James
1964-65 BMI. Upton
1965-66 Gordon League
1966-67 St James
1967-68 Glos YMCA b
1968-69 Taynton & Tibberton
1969-70 Robinswood Hill B
1970-71 Wotton Hall
1971-72 Robinswood Hill B
1972-73 St James
1973-74 Wotton Hall
1974-75 Glos YMCA A
1975-76 Dowty Staverton A
1976-77 CEGB
1977-78 CEGB
1978-79 Wotton Hall
1979-80 Glos YMCA
1979-81 Wotton Hall A Dixey Dean, Pete Philbrick, L. Morgan, R. Long, Carl Snelgrove, Mark Snelgrove
1981-82 Conservative Club
1982-83 Police
1983-84
1984-85 Dowty Staverton
1985-86 Glos YMCA
1986-87 Snooker Centre
1987-88 Snooker Centre
1988-89 Glos Tramways
1989-90 Corals
1990-90 Glevum Pool
1991-92 Deaf Sports
1992-93 Gala Club
1993-94 Westgate S.C.
1994-95 Churchdown B
1995-96 ICI
1996-97 Top Cue
1997-98 Irish Club
1998-99
1999-00 Glevum Pool
2000-01 Suzy Q
2001-02 Gala Club Robert Jackson, Andrew Jackson, Simon Taylor, K. Crockett, Nick Stanbury
2002-03 Churchdown Patrick Mulraney, Frank Morris, Godfrey Coleman (81), Nigel Cox
2003-08 Not Contested
2008-09 Suzy Q B
2009-10 Westgate "B"
2010-11 Taynton & Tibberton "B"
2011-12
2012-13 Not Competed
2013 -14 Not Competed
2014-15 Not Competed
2015-16 Not Competed
2016-17 Not Competed

Snooker Division 4 ~ Donated By: Roaduser 1980

1979-80 William & James
1980-81 Conservative Club
1982-83 Walls
1983-84 Robinswood Hill
1984-85 Glos YMCA A
1985-86 Snooker Centre
1986-87 Snooker centre
1987-88 ICI
1988-99 Corals
1989-90 Glevum Pool
1990-91 Glos YMCA A
1991-92 Gala Club
1992-93 Dean
1993-94 Churchdown
1994-95 Westgate A
1995-96 Nuclear Electric A
1996-97 Irish Club
1997-98 Nuclear Electric A
1998-99 Glevum Pool B
2000-to date No Division 4 in the League

Snooker Division 5 ~ Donated By: Gloucester Snooker League

1980-81 Walls B
1982-83 Glos YMCA
1983-84 MEB
1984-85 Snooker Centre
1985-86 Snooker Centre
1986-87 Rudford
1987-88 Snooker Centre
1988-89 Glevum Pool
1989-90 Top Cue
1990-91 Glevum Pool A
1991-92 Dean
1992-93 Glevum Pool A
1993-94 Top Cue A
1994-95 Churchdown
1995-96 ICI B
1996-97 Dowty Staverton
1997-to date No Division 5 in the League

Vaughton Shield

1948-49 Brockworth
1949-50 St James
1950-51 BMI Upton
1951-52 Conservative Club
1952-53 Conservative Club
1953-54 Conservative Club
1954-55 St James Div 3
1955-56 St James Div 3
1956-57 GAC Greyfriars
1957-58 GAC Greyfriars
1958-59 St James Div 3
1959-60 Brockworth
1960-61 Wotton Hall
1961-62 Gloucester YMCA A
1962-63 Gloucester YMCA Div 3
1963-64 St James C
1964-65 St James A Div 1
1965-66 Cinderford YMCA
1966-67 St James A Div 2
1967-68 St James B
1968-69 Wotton Hall A
1969-70 St James B
1970-71 Police B Div 2
1971-72 Police Div 1
1972-73 St James B Div 1
1973-74 Walls
1974-75 Walls
1975-76 CEGB Div 3
1976-77 Walls A Div 1
1977-78 Cinderford S&S
1978-79 Cinderford YMCA
1979-80 Cinderford YMCA
1980-81 St James A
1981-82 Cinderford YMCA
1982-83 Cinderford YMCA
1983-84 St James
1984-85 Conservative Club
1985-86 ICI
1986-87 Gloucester YMCA
1987-88 St James
1988-89 Dean SC
1989-90 St James A Premier
1990-91 Conservative A Premier, Paddy Lawless
1991-92 Dowty Staverton A Div 1
1992-93 Westgate Div 1
1993-94 Cinderford YMCA Premier
1994-95 Westgate A Premier
1995-96 Westgate A Premier, Mike Ibbotson
1996-97 Westgate A Premier, Alan Duggan
1997-98 Westgate B Premier, Eddie Glass
1998-99 St James Premier, Craig Scotford
1999-00 St James Premier, Craig Scotford
2000-01 St James Premier, Craig Scotford
2001-02 St James B Premier, Robert Jackson
2002-03 Westgate Juniors Div 2, Luke Smith
2003-04 Wotton Hall A Div 1
2004-05 Westgate E Premier, Steven Wood
2006-07 Cinderford YMCA ~ Premier
2008-09 Cinderford YMCA ~ Div.1
2009-10 BMI Upton ~ John Redfern; Stephan Sawczuk; Craig Scotford; Andy Murphy & Paul Mount
2010-11 Bream SC ( Andy Williams, Matt James, Jason Cook, Chris & Jamie Edey) ) Premier
2011-12 Wotton Hall Wizards ( ) Premier S.Sawczuk Cpt A.Murphy C.Scotford M.Hodges K.Dwyer
2012-13 S.W.Academy “A” ( ) Premier A.Norman Cpt K.Dwyer B.Fortey J.Smith C.Smith M.Wasley J.Hine
2013-14 S.W.Academy “Cue Stars” 1st Division R.Cook Cpt A.Cook P.Robinson A.Iqbal J.Richardson J.F.P
2014-15 S.W.Academy “Amateurs” Premier R.Jackson Cpt K.Crockett C.Evans A.Foy
2015-16 Bream “” A.Williams Cpt – M.James C.Edey
2016-17 S.W Academy “Artists” ~ J.Pankhurst Cpt P.Dempster P.Mount A.Baylis D.Lallah J.Davis A.Cook

Team Pairs ~ Donated & Presented by H. Chadborn Esq

1961-62 St James Div 2
1962-63 Cinderford YMCA
1963-64 St James A Div 1
1964-65 Cinderford YMCA
1965-66 St James A Div 1
1966-67 St James B Div 1
1967-68 St James A
1968-69 Wotton Hall B Div 1
1969-70 St James C Eddie Parris, George Durrant, Derek Ayland, Tony Lane, Ray Durrant.
1970-71 St James A Div 1
1971-72 Cinderford YMCA Premier
1972-73 Cinderford S&S
1973-74 St James B Div 2
1974-75 Cinderford YMCA
1975-76 CEGB Div 3
1976-77 Cinderford S&S
1977-78 Fire Brigade Premier
1978-79 Cinderford YMCA Premier
1979-80 Cinderford S&S
1980-81 Cinderford YMCA
1981-82 St James
1982-83 Cinderford YMCA
1983-84 Unknown
1984-85 Cinderford S&S
1985-86 St James
1986-87 St James
1987-88 Cinderford YMCA
1988-89 Cinderford YMCA
1989-90 St James A Premier
1990-91 Cinderford YMCA
1991-92 Glevum Pool A Div 5
1992-93 Westgate A Div 3
1993-94 Top Cue Premier
1994-95 Unknown
1995-96 Westgate A Premier
1996-97 Westgate A Premier
1997-98 Westgate B Premier
1998-99 St James Premier Craig Scotford (Capt), Andy Murphy, George Cull, Mark Dwyer, Dave Sinclair
1999-00 St James Premier
2000-01 St James Premier
2001-02 Glevum Pool A Div 3
2002-03 Westgate “F” Premier
2003-04 Westgate “G” Premier
2004-05 St James A Premier
2005-06 Westgate “E” Premier
2006-07 Westgate “F” Premier
2007-08 Bream Sports Club ~ Premier
2008-09 Bream Sports Club ~ Premier
2009-10 Churchdown ~ Div.1
2010-11 Top Q "All Stars" L.Smith Cpt B.Wall G.Singh S.Buckley W.McMullin J.Coleman J.F.P
2011-12 Top Q "All Stars" L.Smith Cpt B.Wall G.Singh S.Buckley
2012-13 Top Q "All Stars" B.Wall Cpt S.Wood A.Wyer S.Brooks G.Singh P.Robinson D.Bishop W.McMullin S.Buckley
2013-14 Robinswood Hill “Foxes” K.Waite Cpt J.Burrows D.Hockaday D.Rymer T.Johnson
2014-15 Wotton Hall “Hitmen” Premier L.Wedley J.Smith M.Smith J.Smith F.Hill
2015-16 SWA “All-star’s” B.Wall Cpt – S.Wood S.Brooks G.Singh D.Wright A.Wyer
2016-17 Bream “” A.Williams Cpt – M.James C.Edey ~

NF Snooker Open ~ Donated by Nigel Fleckner (Match Secretary from 1976-2009)

1992-93 Nick Pearce ~ Westgate SC
1993-94 Nick Pearce ~ Westgate SC
1994-95 Robert Milkins ~ Westgate SC
1995-96 Mark Dwyer ~ St James
1996-97 Gareth Herbert ~ St James
1997-98 Andy Murphy ~ St James
1998-99 Mark Woodfin ~ Westgate
1999-00 Gareth Herbert ~ St James
2000-01 Andy Murphy ~ St James
2001-02 Graham Riley ~ Conservative Club
2002-03 Matt Redding ~ St James
2003-04 Jack Lisowski ~ Westgate SC
2004-05 Jack Lisowski ~ Westgate SC
2005-06 Jack Lisowski ~ Westgate SC
2006-07 Mike Wasley ~ Westgate SC
2007-08 Mike Wasley ~ Westgate SC
2008-09 Craig Scotford ~ BMI Upton
2009-10 Matt James ~ Bream Sports Club
2010-11 Steve Wood ~ Westgate Wizards
2011-12 Steve Wood ~ Top Q Assassins
2012-13 Ben Wall ~ Top Q Allstars
2013-14 Jason Pankhurst ~ S.W.A Artists
2014-15 Jason Pankhurst ~ S.W.A “Artists”
2015-16 S.Buckley- SWA “All-star’s”
2016-17 S.Brooks

Premier Division

1964-65 C E Evans
1965-66 C E Evans
1966-67 Derek Ayland St James
1967-68 Phil Langley St James
1968-69 George Durrant St James
1969-70 J Moody
1970-71 J Hooper Walls
1971-72 Bill Dobbs Cinderford S.S
1972-73 George Durrant Robinswood Hill
1973-74 H McLarrie
1974-75 Tony Peglar St James
1975-76 Dave Brazington St James
1976-77 Tony Peglar St James
1977-78 George Durrant Conservative Club
1978-79 Tony Peglar St James
1979-80 Andy Brooke Cinderford Y M C A
1980-81 Andy Brooke Cinderford Y M C A
1981-82 Bill Dobbs Cinderford S.S
1982-83 Paul Strafford Cinderford Y M C A
1983-84 Paul Strafford Cinderford Y M C A
1984-85 Nick Pearce St James
1985-86 Nick Pearce St James
1986-87 Hassan Vaizie St James
1987-88 Paul Strafford
1988-89 Paul Mount
1989-90 Nick Pearce St James
1990-91 Derwyn Morris
1991-92 Nick Pearce Westgate
1992-93 Glyn Harper Cinderford
1993-94 Rob Milkins Westgate
1994-95 Rob Milkins Westgate
1995-96 Bill Dobbs Cinderford
1997-98 Alan Duggan Westgate
1998-99 Gareth Herbert Lydney
1999-00 Gareth Herbert Lydney
2000-01 Chris Lamb Westgate
2001-02 Paul Gilonis Westgate
2002-03 Jack Lisowski Westgate
2003-04 Jack Lisowski Westgate
2004-05 Jack Lisowski Westgate
2005-06 Jack Lisowski Westgate
2006-07 Matt Redding Westgate
2007-08 Matt James Bream
2008-09 Andy Williams Bream
2009-10 Bill Bowditch Westgate
2010-11 Andy Williams Bream
2011-12 Tom Johnson S.W.Academy
2012-13 Craig Scotford Wotton Hall “Wizards”
2013-14 Steve Wood Top Q Allstars
2014-15 Andy Williams Bream
2016-17 S.Brooks

Division 1

1969-70 S Vaisey
1970-71 A Jones
1971-72 M Crossley
1972-73 Vic Weaver ~ St James
1973-74 G Stanley
1974-75 Peter Geuley ~ Churchdown
1975-76 C McNicholl ~ St James
1976-77 Richard Wyburn ~ Wotton Hall
1977-78 C McNicholl ~ St James
1978-79 Jim McKie ~ Walls
1979-80 M Cowdrey
1980-81 R Meek
1981-82 Glyn Lloyd ~ Taynton & Tibberton
1982-83 Nick Pearce ~ St James
1983-84 Tony Pockett ~ Walls
1984-85 D Gardner
1985-86 John Thomas ~ Conservative Club
1986-87 John Thomas ~ Telecom
1987-88 John Thomas ~ Telecom
1988-89 Barry Downer ~ CEGB
1989-90 Terry Girdlestone ~ Police
1990-91 D Grisley ~ Top Cue
1991-92 D Thomas ~ Dowty Staverton
1992-93 Brian Gittings ~ Top Cue
1993-94 A Manley ~ Glevum Pool
1994-95 Mike Hodges ~ ICI
1995-96 Mick Quinn ~ Glevum Pool
1996-97 Steve Jones ~ Robinswood Hill
1997-98 Steve Cook ~ Top Cue
1998-99 Derek Edmiston ~ British Energy
1999-00 Troy Wray ~ Conservative Club
2000-01 Troy Wray ~ Conservative Club
2001-02 D Sysum
2002-03 Ken Waite ~ Robinswood Hill
2003-04 Steve Ricketts ~ Glevum Pool
2004-05 Nigel Cox ~ Churchdown
2005-06 Mike Hodges ~ Wotton Hall
2006-07 John McMullin ~ Rileys
2007-08 Ken Waite ~ Robinswood Hill
2008-09 Rob Dare ~ Robinswood Hill
2009-10 Tony Johnson ~ Robinswood Hill "A"
2010-11 Wayne Billingham ~ Top Q
2011-12 Jason Pankhurst ~ S.W.Academy Artists
2012-13 Jon Burrows ~ Robinswood Foxes
2013-14 Paul Dempster ~ S.W.A Artists
2014-15 Jon Burrows ~ Robinswood “Foxes”
2015-16 J.Burrows – Robinswood Hill ”Foxes”
2016-17 J.Burrows – Robinswood Hill “Foxes”

Division 2 ~ Donated by V F Weaver Esq.

1968-69 Nick Swan
1969-70 Tony Pockett ~ Walls
1970-71 Ray Hayward
1971-72 R Morgan
1972-73 T Kerslake
1973-74 B King
1974-75 Tony Wyburn
1975-76 R Poole
1976-77 B Wood
1977-78 Kevin O'Donoghue
1978-79 Ken Alexander
1979-80 Bill Kotwica ~ ICI
1980-81 D Green
1981-82 Bill Kotwica ~ ICI
1982-83 John Rogers ~ Conservative
1983-84 Phil Hartley ~ ICI
1984-85 Alan Martin ~ Dowty Staverton
1985-86 Paul Hopkins ~ Churchdown
1986-87 Paul Phillips ~ ICI
1987-88 Brian Gittings
1988-89 Brian Gittings
1989-90 Stuart Bunn ~ Top Cue
1990-91 Stuart Bunn ~ Top Cue
1991-92 M Young ~ Glevum Pool
1992-93 Neal Morris ~ Wotton Hall
1993-94 Simon Taylor ~ Top Cue
1994-95 Nicholas Rowe ~ Deaf Sports
1995-96 Troy Wray ~ Glos Hotel & Country Club
1996-97 Steve Cook ~ Top Cue
1997-98 Mark Cantillion ~ Westgate SC
1998-99 Mark Cantillion ~ Westgate SC
1999-00 Tom Oakes ~ Glevum Pool
2000-01 Andy Bozzard ~ Breaks
2001-02 Steve Taylor
2002-03 Jack Lisowski Westgate SC
2003-04 Gary Singh
2004-05 Phil Thorne
2005-06 Nigel Fleckner
2006-07 John Tranter
2007-08 Rob Dare ~ Westgate SC
2008-09 Keith Noon
2009-10 Kieran Dwyer ~ Westgate
2010-11 Andrew Jackson ~ St James
2011-12 Clive Westlake ~ Wotton Hall
2012-13 Mick Long ~Top Q Long Shots
2013-14 Darren Willis ~Wotton Hall Warriors
2014-15 R.Wilkins S.W.Academy “Ballbreakers”
2015-16 G Vernall Wotton Hall “Warriors”
2016-17 A.Grainger Churchdown “”




Division 3

1979-80 Steve Rickets
1980-81 R Bello
1981-82 J Thomas
1982-83 John Redfern ~ ICI
1983-84 J Lliffe
1984-85 Craig Scotford
1985-86 T Brunsdon
1986-87 K Roberts
1987-88 E Emmingham
1988-89 M Holford
1989-90 Neal Morris ~ Wotton Hall
1990-91 Nicholas Rowe ~ Deaf Sports
1991-92 S Rickets ~ Gala Club
1992-93 Derek Ayland ~ Gloucester Tramways
1993-94 Nigel Cox Churchdown
1994-95 Paul Gilonis ~ Gloucester Tramways
1995-96 Steve Cook ~ Top Cue
1996-97 Paul Smyth ~ Irish Club
1997-98 Mark Lee ~ Top Cue
1998-99 Ray Hill ~ Westgate SC
1999-00 Paul Callard ~ Suzy Q
2000-01 K Crockett ~ Gala Club
2002-03
2003-04
2004-05
2005-06
2006-07
2007-08
2008-09 Dave Ireland
2009-10 Alan Bassett
2010-11 Steven Mann ~ Top Q Ballbreakers
2011-12 Dominique Beard ~ St James Juniors
2012-13 Steven Mann ~ Top Q Ballbreakers
2013-14 Jason Sadler ~ Top Q Argons
2014-15 G.Coleman Churchdown (Our Oldest ever Winner)
2015-16 L Powell - Taynton & Tibberton “Bassett’s Belters”
2016-2017 Not Contested

Pairs Premier & Division 1 ~ The H.K. Fisher Cup" Snooker Pairs Championship

1966-67 Warner & H Gribble
1967-68 Warner & H. Gribble
1968-69 Hooper & R Matthews
1969-70 Warner & H Gribble
1970-71 Jones & S Maisey
1971-72 Strickland & C Smith
1972-73 Webster & D Sinclair
1973-74 Tyler & G Baggus
1974-75 Tyler & G Baggus
1975-76 Richard Wyburn & Dave Wyburn ~ Wotton Hall
1976-77 Andrew Brook & A. Morgan
1977-78 Bill Dobbs & J. Edwards
1978-79
1979-80 Tyler & G Baggus
1980-81 Bill Dobbs & J. Edwards
1981-82 Paul Strafford & J. Smith ~ Walls
1982-83 Tony Pockett & W. McCormick ~ Walls
1983-84 John Pearce & Nick Pearce ~ St James
1984-85 John Pearce & Nick Pearce ~ St James
1985-86 Colin Thomas & H. Vaize
1986-87 Paul Strafford & J. Smith ~ Walls
1987-88 Shaun Bullock & Richard Whitwell ~ Cinderford YMCA
1988-89 Shaun Bullock & Richard Whitwell ~ Cinderford YMCA
1989-90 George Durrant & D. Morris
1990-91 Shaun Bullock & Richard Whitwell ~ Cinderford YMCA
1991-92 Shaun Bullock & Richard Whitwell ~ Cinderford YMCA
1992-93 John Pearce & Nick Pearce ~ Westgate A
1993-94 John Pearce & Nick Pearce ~ Westgate A
1994-95 Andy Murphy & Craig Scotford ~ St James
1995-96 Shaun Eamer & George Cull ~ St James
1996-97 Derek Edmiston & Tony Billinghurst ~ CEGB
1997-98 Andy Murphy & Craig Scotford ~ St James
1998-99 Andy Murphy & Craig Scotford ~ St James
1999-00 Andy Murphy & Craig Scotford ~ St James
2000-01 Eddie Glass & Mark Bamford ~ Westgate SC
2001-02 Paul Callard & Matt Redding ~ St James B Premier
Retired

Pairs Premier ~ The F A Pearce Shield donated by J.F.Pearce

2004-05 G Riley & S Costello ~ Conservative Club
2005-06 M Wasley & J Lisowski ~ Westgate
2006-07 M Wasley & J Lisowski ~ Westgate
2007-08 L Smith & S Wood ~ Westgate
2008-09 L Bradley & G Cook ~ Wotton Hall
2009-10 Eddie Wood/Doug Wilson ~ Taynton & Tibberton
2010-11 Kieran Dwyer & Paul Mount ~ BMI
2011-12 Dan Bishop/Tom Johnson S.W.Academy
2012-13 Ben Wall/Steve Wood Top Q Allstars
2013-14 H.Vaizey/K.Dwyer St James Cue Kings
2014-15 A.Williams/M.James Bream
2015-16 J Pankhurst/A Baylis SWA “Artists “

Pairs Division 1 ~ supplied by GBSL
2003-04 A Jackson/R Jackson ~ Breaks
2004-05 M Hodges/J Gregg ~ Wotton Hall "B"
2005-06 M Hodges/J Gregg ~ Wotton Hall "B"
2006-07 W McMullin/J McMullin ~ Suzy Q
2007-08 K Waite/K Alexander ~ Robinswood Hill
2008-09 P Mulraney/T Rogers ~ Churchdown
2009-10 Wayne Billingham/Chris White ~ Robinswood Hill "B"
2010-11 Simon Costello & Tony Johnson ~ Robinswood Hill
2011-12 Frank Hill/Larry Wedley Top Q
2012-13 A Jackson/R Jackson St James “A”
2013-14 J.Pankhurst/A.Baylis S.W.A. Artists
2014-15 A.Duggan/M.Bakewell Taynton & Tibberton “Titans”
2015-16 A.Duggan/M.Bakewell Taynton & Tibberton “Titans”
2016-17 M Hodges / M.Moore Wotton Hall “Wanderers”

Snooker Pairs Div 2 & Div 3

1980-81 A Norton & M Field ~ Walls
1981-82 C Thomas & P Hayward ~ St James
1983-84 M Davies & A Fowler
1984-85 A Stadden & J Martin
1985-86 T Hall & E Emmingham
1986-87 F. Gage & B Gittings
1987-88 S. Moffatt & S Attwood
1989-89 M Young & S Gwilliam
1989-90 P Coldrick & J Dix
1990-91 Peperal & Quinn
1991-92 G Herbert & R Dean
1992-93 Keith Wray & Andy Mumford ~ Corals
1993-94 Garry Austin & Dave Nield ~ Churchdown
1994-95 Steve Cook & Richard Smithers ~ Top Cue
1995-96 Eddie Wood & Doug Wilson ~ Taynton & Tibberton
1996-97 Eddie Wood & Doug Wilson ~ Taynton & Tibberton
1997-98 M CantIllion & A Troke
1998-99 Matt Redding & Luke Smith ~ Westgate SC
1999-00 Paul Callard & Paul Jones ~ Suzy Q
2000-01 Andrew Jackson & N Stanbury ~ Gala Club
2001-02 Robert Jackson & Simon Taylor ~ Gala Club Div 2
Retired

Snooker Pairs Div 2

2002-03
2003-04 F Morris/P Mulraney ~ Churchdown
2004-05 P Thorne/M Thorne ~ British Energy
2005-06 K Hunt/J Tranter ~ Suzy Q
2006-07 E V-Damme/J Burrows ~ Suzy Q
2007-08 S Flemming/C White ~ Rileys
2008-09 T Webb/R Merrett ~ St James
2009-10 K Parr/J Turner ~ Wotton Hall
2010-11 Ray & Charlie Hotchkiss ~ Top Q
2011-12 D Anthony/M Long Top Q Longshots
2012-13 A Jackson/R Jackson St James
2013-14 D.Griffin/R.Harris Wotton Hall Wanderers
2014-15 A.Grainger/M.Harris Churchdown
2015-16 D Willis/G Vernall Wotton Hall “Warriors”
2016-17 A.Grainger/M.Harris Churchdown

"The Seniors Shield" (Over 50’s) donated by K.Waite

1994-95 Mike Osmond
1995-96 Dave Wyburn
1996-97 Tony Johnson
1997-98 John F Pearce ~ Westgate
1998-99 Tony Johnson
1999-00 Ken Waite ~ Robinswood Hill
2000-01 Ken Waite ~ Robinswood Hill
2001-02 John F Pearce ~ Westgate
2002-03 John F Pearce ~ Westgate
2003-04 Ken Waite ~ Robinswood Hill
2004-05 Rich Harris
2005-06 Ken Waite ~ Robinswood Hill
2006-07 Ken Waite ~ Robinswood Hill
2007-08 Ken Waite ~ Robinswood Hill
2008-09 Alan Martin
2009-10 John F Pearce
2010-11 Ken Waite (Robinswood Hill)
2011-12 Chris Edey FOD Ldyney
2012-13 Alan Martin Wotton Hall “Magicians”
2013-14 Paul Mount S.W.A Artists
2014-15 Dean Anderson S.W.Academy “Artists”
2015-16 C Smith Wotton Hall “Hit Men”
2016-17 W.Billingham Robinswood Hill “SF”

“Veterans Shield” over 65 donated by K.Waite

2012 -13 K.Waite (Robinswood Hill)
2013- 14 John F Pearce Freelance
2014 -15 K.Waite Robinswood Hill “Foxes”
2015-16 T Webb St James “Saints & Sinners”
2016-17 J.Sadler – S.W Academy “Argons”

Derek Ayland Under 23 ~ donated by D. Ayland

2003-04 Ashley Wyer ~ Westgate
2004-05 Mike Wasley ~ Westgate
2005-06 Mike Wasley ~ Westgate
2006-07 Jack Lisowski ~ Westgate
2007-08 Mike Wasley ~ Westgate
2008-09 Matt Redding ~ Westgate
2009-10 Kieran Dwyer ~ Westgate
2010-11 Steve Wood (Top Q aka Westgate Wizards)
2011-12 Ben Fortey S.W.Academy “A”
2012-13 Ben Fortey S.W.Academy “A”
2013-14 Dan Hockaday Robinswood Hill Foxes
2014-15 Jon Burrows Robinswood Hill “Foxes”
2015-16 Not Competed
2016-17 Not Competed

Combined Open ~ Billiards & Snooker

2013-14 Ben Wall Top Q Allstars
2014-15 A.Williams Bream
2015-16 S Brooks SWA “Allstars”
2016-17 S Brooks SWA “Allstars”

Combined Veterans ~ Billiards & Snooker
2014-15 K.Waite Robinswood Hill “Foxes”
2015-16 T Johnson Robinswood Hill “Foxes”
2016-17 T Johnson Robinswood Hill “Foxes”

Inter-Town ~ Lampard Cup

1953-54 Gloucester
1954-55 Cheltenham
1955-56 Cheltenham
1956-57 Gloucester
1957-58 Cheltenham
1958-59 Cheltenham
1959-60 Cheltenham
1960-61 Gloucester
1961-62 Gloucester
1962-63 Gloucester
1963-64 Cheltenham
1964-65 Gloucester
1965-66 Gloucester
1966-67 Gloucester
1967-68 Cheltenham
1968-69 Forest of Dean
1969-70 Gloucester
1970-71 Cheltenham
1971-72 Cheltenham
1972-73 Cheltenham
1973-74 Cheltenham
1974-75 Cheltenham
1975-76 Forest of Dean
1976-77 Forest of Dean
1977-78 Gloucester
1978-79 Stroud
1979-80 Gloucester
1980-81 Stroud
1981-82 Gloucester
1982-83 Gloucester
1983-84 Gloucester
1984-85 Gloucester
1985-86 Gloucester
1986-87 Cheltenham
1987-88 Gloucester
1988-89 Cheltenham
1989-90 Gloucester
1990-91 Gloucester
1991-92 Forest of Dean
1992-93 Gloucester JF Pearce Cpt
1993-94 Cheltenham
1994-95 Gloucester JF Pearce Cpt
1995-96 Gloucester JF Pearce R.Milkins L.McGeough E.Glass M.Ford P.Gilonis
1996-97 Cheltenham
1997-98 Cheltenham
1998-99 Cheltenham
1999-00 Cheltenham
2000-01 Cheltenham
2001-02 Forest of Dean
2002-03 Gloucester JF Pearce Cpt
2003-04 Cheltenham
2004-05 Gloucester JF Pearce Cpt S.Wood M.Redding
2005-06 Gloucester W.Bowditch Cpt
2006-07 Gloucester
2007-08 Gloucester
2008-09 Gloucester
2009-10 Gloucester
2010-11 Gloucester
2011-12 Cheltenham
2012-13 Gloucester C.Scotford Cpt B.Wall S.Wood A.Wyer K.Dwyer G.Singh J.Pankhurst M.Long
2013-14 Gloucester B.Wall Cpt S.Wood A.Wyer H.Vaizey K.Dwyer G.Singh K.Crockett L.Bradley S.Buckley
2014-15 Cheltenham M.Bishop S.Brooks R.Hall T.Johnson P.Perks T.Upton
2015-16 Forest of Dean A.Williams M.James Z Shepard J Coleman P Bruton C Edey M Jhinger
2016-17 B Wall Cpt J Pankhurst L Parnham A Cook G Singh S Buckley S Wood J Burrows D Wright

Intertown ~ Warner Cup

1975 – 1976 Gloucester
1976 -- 1977 Stroud
1977 – 1978 Stroud
1978 – 1979 Gloucester
1979 – 1980 Gloucester
1980 – 1981 Stroud
1981 -- 1982 Gloucester
1982 – 1983 Gloucester
1983 – 1984 Stroud
1984 – 1985 Gloucester
1985 -- 1986 Gloucester
1986 – 1987 Cheltenham
1987 – 1988 Forrest of Dean
1988 – 1989 Gloucester
1989 – 1990 Gloucester
1990 – 1991 Gloucester
1991 -- 1992 Gloucester
1992 – 1993 Gloucester
1993 – 1994 Gloucester
1994 – 1995 Gloucester
1995 -- 1996 Gloucester
1996 – 1997 Gloucester
1997 – 1998 Gloucester
1998 – 1999 Gloucester
1999 – 2000 Gloucester
2000 – 2001 Cheltenham
2001 -- 2002 Cheltenham
2002 – 2003 Stroud
2003 – 2004 Gloucester
2004 – 2005 Gloucester
2005 -- 2006 Gloucester
2006 – 2007 Gloucester
2007 – 2008 Gloucester Cpt Paul Mount
2008 – 2009 Not Competed
2009 – 2010 Not Competed
2010 – 2011 Not Competed
2011 – 2012 Not Competed
2012 –13 Cheltenham Chris Cheshire Cpt T.Upton L.Bradley D.Watts M.Ray P.Thorne
2013 -14 Gloucester Paul Dempster Cpt, J.Pankhurst J.Burrows D.Wilson A.Martin J.Richardson K.Noon A Duggan
2014 -15 Stroud R.Yeomans Cpt, D.Williams C.Marshall K.Sullivan J.Gifford D.Reed
2015 -16 Gloucester A Martin J Burrows J Smith M Smith G Cook L Bradley M Moore T Durose
2016-17 Stroud R.Yeomans Cpt D.Williams A.Gifford J.McMullen B.Winslade M.Cropton A.Cooper


Gloucestershire County Championship

Previous Seasons Donated by R.Burge (Cheltenham) now replaced 2017
1978 – 1979 A.Dowers (Stroud)
1979 – 1980 W.Dobbs (Forrest of Dean)
1980 – 1981 D.I.Mallard (Stroud)
1981 – 1982 W.Dobbs (Forrest of Dean)
1982 – 1983 P.Stratford (Gloucester)
1983 – 1984 C.Marshall (Stroud)
1984 – 1985 N.J.Pearce (Gloucester)
1985 – 1986 N.J.Pearce (Gloucester)
1986 – 1987 N.J.Pearce (Gloucester)
1987 – 1988 R.Whitwell (Forrest of Dean)
1989 – 1990 H.Vaizey (Gloucester)


Gloucestershire County Championship New Trophy donated by S.Brooks (Cheltenham) 2017

2015-2016 E.Sharav Runner up N.J.Pearce
2016-2017 N.J.Pearce Runner up A.Williams
2017-2018 S.Brooks Runner up A.Williams