Liverpool Snooker League -
Administrator - Gary Tully | garyltully@gmail.com | 07952 245584
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Billiards Supply Handicap Cup | C H Jones Trophy | Clare Cup | N Beeby Trophy | Norman Clare Memorial Trophy (Secretaries Cup) | The Hall and Brown Pairs Competiton |
Clare Cup
Individual Scratch Competition

a) All games prior to the semi-finals best of three frames, semi-finals and final best of five frames. All games prior to the semi-finals to be played on the table of the first drawn player. Home player must send opponent three dates, over a period of not less than ten days, excluding weekends, opponent must accept one of these dates.

b) All matches to start by the toss of a coin to determine the order of play. The break off order to remain alternate throughout.

c) All results to Keith Rawlinson (07985322962) and Gary Tully (07952245584) on or before the closing date.

  Match Date
Home Player
  Away Player
Venue
First Round
1
By Friday, January 18, 2019
Tony Hannaford
(Aintree Conservative Club)
2 - 0
Gary Tully
(Pipeline)
2
By Friday, January 18, 2019
Colin Grugel
(Aintree Conservative Club)
2 - 0
Martin Austin
(City Rileys)
3
By Friday, January 18, 2019
John Hughes (Sec)
(B.R.N.E.S.C)
2 - 0
Mark Gilmore
(B.R.N.E.S.C)
4
By Friday, January 18, 2019
Tony Fisher (Capt)
(PSD Sports Lounge)
2 - 1
Steve Doran
(PSD Sports Lounge)
5
By Friday, January 18, 2019
Danny Harrison
(City Rileys)
1 - 2
Ged McDonald (Sec)
(PSD Sports Lounge)
6
By Friday, January 18, 2019
Ian Jones
(PSD Sports Lounge)
2 - 1
Jordan Scogings
(Aintree Conservative Club)
Second Round
7
By Friday, February 15, 2019
John Garnett
(Aintree Conservative Club)
- W/O
Dominic Green
(Pipeline)
8
By Friday, February 15, 2019
Gary Pring
(Aintree Conservative Club)
- W/o
Billy Nuttie
(B.R.N.E.S.C)
9
By Friday, February 15, 2019
Ian Gelhardt
(PSD Sports Lounge)
w/o -
Terry Walsh
(Fazakerley Sports and Social club)
10
By Friday, February 15, 2019
Glen Cooper
(B.R.N.E.S.C)
2 - 0
Paddy Robinson
(Pipeline)
11
By Friday, February 15, 2019
Richie Green (Sec/Capt)
(Aintree Conservative Club)
2 - 0
Dean Hulme
(Aintree Conservative Club)
12
By Friday, February 15, 2019
Tony Hannaford
(Aintree Conservative Club)
2 - 0
Colin Grugel
(Aintree Conservative Club)
13
By Friday, February 15, 2019
John Hughes (Sec)
(B.R.N.E.S.C)
0 - 2
Tony Fisher (Capt)
(PSD Sports Lounge)
14
By Friday, February 15, 2019
Ged McDonald (Sec)
(PSD Sports Lounge)
0 - 2
Ian Jones
(PSD Sports Lounge)
Quarter-Final
15
By Friday, March 15, 2019
Billy Nuttie
(B.R.N.E.S.C)
W/o -
Ian Gelhardt
(PSD Sports Lounge)
16
By Friday, March 15, 2019
Glen Cooper
(B.R.N.E.S.C)
1 - 2
Richie Green (Sec/Capt)
(Aintree Conservative Club)
17
By Friday, March 15, 2019
Tony Hannaford
(Aintree Conservative Club)
2 - 0
Tony Fisher (Capt)
(PSD Sports Lounge)
18
By Friday, March 15, 2019
Ian Jones
(PSD Sports Lounge)
0 - 2
Dominic Green
(Pipeline)
Semi-Final
19
On Thursday, April 18, 2019
Tony Hannaford
(Aintree Conservative Club)
1 - 3
Dominic Green
(Pipeline)
PSD Sports Lounge
20
On Thursday, May 02, 2019
Billy Nuttie
(B.R.N.E.S.C)
3 - 2
Richie Green (Sec/Capt)
(Aintree Conservative Club)
PSD Sports Lounge
Final
21
On Wednesday, May 22, 2019
Dominic Green
(Pipeline)
0 - 3
Billy Nuttie
(B.R.N.E.S.C)
B.R.N.E.S.C