St. Helens & District (Weds.) Snooker League -
Administrator - Dave ODowd | david_odowd@hotmail.com | 07984 309268
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Bert Harris Memorial Cup (U25's) | Chris Barrow Memorial Cup (H/Cap Ind.) | Craig Harrison Champions Cup (Scratch) | Frank Owen Trophy (Ov.50's) | Jimmy Hendey Challenge Shield | The Reporter Cup (3-a-Side) | Tommy Burke Challenge Cup |
   
Chris Barrow Memorial Cup (H/Cap Ind.)
HANDICAP OPEN CHAMPIONSHIP 2018-2019

ALL QUARTER-FINAL MATCHES MUST BE PLAYED:
ON or BEFORE 5th MAY 2019

ALL results must be sent to STE WHITTAKER ON 07936 933976 immediately after the match is concluded. Normal Competition Rules Apply. All draws and Entry Lists can also be found in the DOCUMENTS section of the website.
  Match Date
Home Player
Hcp
 
Hcp
Away Player
Venue
First Round
1
By Friday, November 16, 2018
Terry Collins
(Rainford X Social 1)
20
Won - Lost
47
Mike Newton
(Windle Labour)
Rainford X Sports & Social Club
2
By Friday, November 16, 2018
Derek Crosby
(Windleshaw)
9
Lost - Won
50
Steve Ridgway
(Unison 1)
Windleshaw Catholic Mens Club
3
By Friday, November 16, 2018
Tom Rooney
(St. Teresas)
31
Won - Lost
8
Anthony Hitchmough
(St. Annes)
St. Teresas Social Club
4
By Friday, November 16, 2018
Ste Whittaker
(Holy Cross 2)
-40
Won - Lost
24
Liam Ratcliffe
(St. Teresas)
Holy Cross Community Club
5
By Friday, November 16, 2018
Barry Traynor
(Prescot Guild Hall)
24
Won - Lost
17
Adam Brown
(Haydock Conservative 1)
Prescot Guild Hall
Second Round
6
By Sunday, December 16, 2018
Trevor Roberts
(Peasley Cross Cons.)
0
Lost - Won
50
Steve Ridgway
(Unison 1)
Peasley Cross Conservative Club
7
By Sunday, December 16, 2018
Paul Edwards
(Holy Cross 1)
-34
Lost - Won
31
Tom Rooney
(St. Teresas)
Holy Cross Community Club
8
By Sunday, December 16, 2018
Graham Johnson
(Peasley Cross Cons.)
6
Lost - Won
43
Kieron Haddock
(Eccleston Bowls 1)
Peasley Cross Conservative Club
9
By Sunday, December 16, 2018
Mike Ward
(Haydock Conservative 2)
18
Lost - Won
-37
Mike Bennett
(St. Teresas)
Haydock Conservative Club
10
By Sunday, December 16, 2018
Jimmy Woods
(Windle Labour)
11
Lost - Won
41
Peter Chisnall
(Parr Cons WMC B)
Windle Labour Club
11
By Sunday, December 16, 2018
Barry Traynor
(Prescot Guild Hall)
24
Lost - Won
16
Derek Hornby
(Windle Labour)
Prescot Guild Hall
12
By Sunday, December 16, 2018
Joe Bacon
(Holy Cross 1)
15
Lost - Won
-40
Ste Whittaker
(Holy Cross 2)
Holy Cross Community Club
13
By Sunday, December 16, 2018
Kevin Carr
(Sidac Sports & Social)
21
Won - Lost
3
Peter Derbyshire
(Holy Cross 1)
Sidac Sports & Social Club
14
By Sunday, December 16, 2018
Mark Richardson
(Parr Cons WMC A)
-40
Won - Lost
32
Chris Hayes
(Holy Cross 2)
Parr Cons & Workingmens Club
15
By Sunday, December 16, 2018
Mark Langley
(Windleshaw)
42
Lost - Won
21
Will Fyles
(East Sutton Labour)
Windleshaw Catholic Mens Club
16
By Sunday, December 16, 2018
Jonathan Harper
(Eccleston Bowls 1)
35
Won - Lost
19
Ady Fallon
(East Sutton Labour)
Eccleston Bowling Club
17
By Sunday, December 16, 2018
Karen O'Dowd
(Holy Cross 2)
33
Lost - Won
12
John Mangan Jr.
(Prescot Guild Hall)
Holy Cross Community Club
18
By Sunday, December 16, 2018
Ryan Rennison
(Windleshaw)
14
Won - Lost
2
Ray Roughley
(Holy Cross 2)
Windleshaw Catholic Mens Club
19
By Sunday, December 16, 2018
Phil Swift
(Parr Cons WMC B)
21
Lost - Won
-10
Anthony Bacon
(Parr Cons WMC A)
Parr Cons & Workingmens Club
20
By Sunday, December 16, 2018
Terry Collins
(Rainford X Social 1)
20
Lost - Won
2
Dave Usher
(Rainford X Social 1)
Rainford X Sports & Social Club
21
By Sunday, December 16, 2018
Jon Roberts
(Parr Cons WMC A)
15
Won - Lost
35
Jamie Benson
(East Sutton Labour)
Parr Cons & Workingmens Club
22
By Sunday, December 16, 2018
Lee Jones
(Parr Cons WMC B)
29
Lost - Won
2
Peter Shaw
(Huyton Constitutional 2)
Parr Cons & Workingmens Club
23
By Sunday, December 16, 2018
Bill Atherton
(St. Teresas)
20
Won - Lost
-22
Kieran Helsby
(Parr Cons WMC A)
St. Teresas Social Club
24
By Sunday, December 16, 2018
Tom Bulman
(Unison 1)
32
Won - Lost
-40
Danny Thomas
(Holy Cross 2)
The Unison Sports & Social Club
25
By Sunday, December 16, 2018
Darren Bethell
(Holy Cross 1)
-13
Won - Lost
23
Graeme Bannister
(Parr Cons WMC A)
Holy Cross Community Club
26
By Sunday, December 16, 2018
Steven Hurst
(East Sutton Labour)
30
Lost - Won
30
Callum Jones
(Parr Cons WMC A)
East Sutton Labour Club
27
By Sunday, December 16, 2018
Andy Harper
(Holy Cross 2)
12
Lost - Won
11
Steve Moglione
(Huyton Constitutional 2)
Holy Cross Community Club
28
By Sunday, December 16, 2018
Bill Geldert
(Haydock Conservative 2)
3
Won - Lost
20
Joe McCormick
(Holy Cross 1)
Haydock Conservative Club
29
By Sunday, December 16, 2018
Lee Chisnall
(Parr Cons WMC B)
10
Won - Lost
20
Bill Knowles
(Holy Cross 2)
Parr Cons & Workingmens Club
30
By Sunday, December 16, 2018
Chris Woods
(Windle Labour)
5
Won - Lost
18
Kieran Young
(Windle Labour)
Windle Labour Club
31
By Sunday, December 16, 2018
Chris Richmond
(Eccleston Bowls 1)
4
Won - Lost
2
Darren Webster
(Unison 1)
Eccleston Bowling Club
32
By Sunday, December 16, 2018
Wilf Hayes
(Holy Cross 2)
36
Lost - Won
0
Colin Bromilow
(Huyton Constitutional 2)
Holy Cross Community Club
33
By Sunday, December 16, 2018
Derek Tinsley
(Holy Cross 1)
21
Won - Lost
31
Frank Lyon
(Haydock Conservative 1)
Holy Cross Community Club
34
By Sunday, December 16, 2018
Adam Young
(Peasley Cross Cons.)
33
Won - Lost
28
Richard Birch
(Parr Cons WMC B)
Peasley Cross Conservative Club
35
By Sunday, December 16, 2018
Chris Nelson
(Greenalls)
24
Lost - Won
21
Lee Felton
(Windle Labour)
Greenalls Sports & Social Club
36
By Sunday, December 16, 2018
Lee Hayes
(Greenalls)
50
Won - Lost
19
Neil Lynch
(Parr Cons WMC B)
Greenalls Sports & Social Club
37
By Sunday, December 16, 2018
Martin Sedgwick
(Parr Cons WMC A)
-36
Won - Lost
37
Liam Waterworth
(Sidac Sports & Social)
Parr Cons & Workingmens Club
Third Round
38
By Monday, February 11, 2019
Adam Young
(Peasley Cross Cons.)
33
Won - Lost
41
Peter Chisnall
(Parr Cons WMC B)
Peasley Cross Conservative Club
39
By Monday, February 11, 2019
Mike Bennett
(St. Teresas)
-37
Lost - Won
10
Lee Chisnall
(Parr Cons WMC B)
St. Teresas Social Club
40
By Monday, February 11, 2019
Bill Geldert
(Haydock Conservative 2)
3
Won - Lost
0
Colin Bromilow
(Huyton Constitutional 2)
Haydock Conservative Club
41
By Monday, February 11, 2019
Kevin Carr
(Sidac Sports & Social)
21
Won - Lost
2
Peter Shaw
(Huyton Constitutional 2)
Sidac Sports & Social Club
42
By Monday, February 11, 2019
Anthony Bacon
(Parr Cons WMC A)
-10
Lost - Won
4
Chris Richmond
(Eccleston Bowls 1)
Parr Cons & Workingmens Club
43
By Monday, February 11, 2019
Bill Atherton
(St. Teresas)
20
Won - Lost
43
Kieron Haddock
(Eccleston Bowls 1)
St. Teresas Social Club
44
By Monday, February 11, 2019
Derek Tinsley
(Holy Cross 1)
21
Lost - Won
-40
Ste Whittaker
(Holy Cross 2)
Holy Cross Community Club
45
By Monday, February 11, 2019
Darren Bethell
(Holy Cross 1)
-13
Lost - Won
11
Steve Moglione
(Huyton Constitutional 2)
Holy Cross Community Club
46
By Monday, February 11, 2019
Tom Bulman
(Unison 1)
32
Lost - Won
12
John Mangan Jr.
(Prescot Guild Hall)
The Unison Sports & Social Club
47
By Monday, February 11, 2019
Jonathan Harper
(Eccleston Bowls 1)
35
Lost - Won
16
Derek Hornby
(Windle Labour)
Eccleston Bowling Club
48
By Monday, February 11, 2019
Callum Jones
(Parr Cons WMC A)
30
Won - Lost
-36
Martin Sedgwick
(Parr Cons WMC A)
Parr Cons & Workingmens Club
49
By Monday, February 11, 2019
Dave Usher
(Rainford X Social 1)
2
Lost - Won
14
Ryan Rennison
(Windleshaw)
Rainford X Sports & Social Club
50
By Monday, February 11, 2019
Chris Woods
(Windle Labour)
5
Lost - Won
21
Lee Felton
(Windle Labour)
Windle Labour Club
51
By Monday, February 11, 2019
Will Fyles
(East Sutton Labour)
21
Won - Lost
15
Jon Roberts
(Parr Cons WMC A)
East Sutton Labour Club
52
By Monday, February 11, 2019
Lee Hayes
(Greenalls)
50
Won - Lost
31
Tom Rooney
(St. Teresas)
Greenalls Sports & Social Club
53
By Monday, February 11, 2019
Steve Ridgway
(Unison 1)
50
Lost - Won
-40
Mark Richardson
(Parr Cons WMC A)
The Unison Sports & Social Club
Fourth Round
54
By Friday, March 29, 2019
Chris Richmond
(Eccleston Bowls 1)
4
Won - Lost
30
Callum Jones
(Parr Cons WMC A)
Eccleston Bowling Club
55
By Friday, March 29, 2019
Bill Geldert
(Haydock Conservative 2)
3
Won - Lost
16
Derek Hornby
(Windle Labour)
Haydock Conservative Club
56
By Friday, March 29, 2019
Lee Hayes
(Greenalls)
50
Lost - Won
-40
Ste Whittaker
(Holy Cross 2)
Greenalls Sports & Social Club
57
By Friday, March 29, 2019
Lee Felton
(Windle Labour)
21
Won - Lost
10
Lee Chisnall
(Parr Cons WMC B)
Windle Labour Club
58
By Friday, March 29, 2019
Bill Atherton
(St. Teresas)
20
Won - Lost
-40
Mark Richardson
(Parr Cons WMC A)
St. Teresas Social Club
59
By Friday, March 29, 2019
Ryan Rennison
(Windleshaw)
14
Lost - Won
21
Kevin Carr
(Sidac Sports & Social)
Windleshaw Catholic Mens Club
60
By Friday, March 29, 2019
Adam Young
(Peasley Cross Cons.)
33
Won - Lost
12
John Mangan Jr.
(Prescot Guild Hall)
Peasley Cross Conservative Club
61
By Friday, March 29, 2019
Will Fyles
(East Sutton Labour)
21
Lost - Won
11
Steve Moglione
(Huyton Constitutional 2)
East Sutton Labour Club
Quarter-Final
62
By Sunday, May 05, 2019
Kevin Carr
(Sidac Sports & Social)
21
Lost - Won
20
Bill Atherton
(St. Teresas)
Sidac Sports & Social Club
63
By Sunday, May 05, 2019
Adam Young
(Peasley Cross Cons.)
33
Won - Lost
21
Lee Felton
(Windle Labour)
Peasley Cross Conservative Club
64
By Sunday, May 05, 2019
Chris Richmond
(Eccleston Bowls 1)
4
Won - Lost
3
Bill Geldert
(Haydock Conservative 2)
Eccleston Bowling Club
65
By Sunday, May 05, 2019
Steve Moglione
(Huyton Constitutional 2)
11
Lost - Won
-40
Ste Whittaker
(Holy Cross 2)
Huyton with Roby Constitutional Club
Semi-Final
66
On Monday, May 20, 2019 (19:45)
Adam Young
(Peasley Cross Cons.)
33
0 - 2
-40
Ste Whittaker
(Holy Cross 2)
Parr Cons & Workingmens Club
67
On Monday, May 20, 2019 (19:45)
Chris Richmond
(Eccleston Bowls 1)
4
2 - 0
20
Bill Atherton
(St. Teresas)
Parr Cons & Workingmens Club
Final
68
On Monday, June 03, 2019 (19:30)
Ste Whittaker
(Holy Cross 2)
-40
2 - 3
4
Chris Richmond
(Eccleston Bowls 1)
Parr Cons & Workingmens Club