Widnes & District Snooker League -
Administrator - Phill Whitehead | paclunch@yahoo.com | 07931348331
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Snooker 6 Reds | Snooker Championship | Snooker Division 1 Handicap | Snooker Division 2 Handicap | Snooker Division 3 Handicap | Snooker Handicap | Snooker Over 50's | Snooker Pairs | SNOOKER TEAM KNOCK OUT | Snooker Team Shield |
Snooker Pairs
  Match Date
Home Players
Hcp
 
Hcp
Away Players
Second Round
1
By Monday, January 10, 2022
Wez Turton
(MILLBROW C)
Jono Roberts
(MILLBROW C)
20
L - W
40
Derek Hulme
(SIMMS X C BIRCH)
Geoff Cookson
(SIMMS X C BIRCH )
2
By Monday, January 10, 2022
Phil Henderson
(VILLAGE RHINOS **)
Phil Matthews
(VILLAGE RHINOS **)
25
W - L
30
John Jones
(MILLBROW DIAMONDS)
Bob Randles
(MILLBROW DIAMONDS )
3
By Monday, January 10, 2022
Ray Dutton
(JAGUAR BUFFS)
John Ratcliffe
(JAGUAR BUFFS)
25
L - W
25
Mark Atkinson
(MILLBROW B)
Pete Dobson
(MILLBROW B )
4
By Monday, January 10, 2022
Jordan Batty
(SIMMS X A)
Mike Batty
(SIMMS X A)
5
W - L
25
Paul Kinsella
(MILLBROW B)
Dave Knowles
(MILLBROW B )
5
By Monday, January 10, 2022
35
L - W
30
L Dyer
(USC B)
Paul Williams
(USC B )
6
By Monday, January 10, 2022
20
W - L
20
Danny Plumpton
(HGSC A **)
Mark Freeman
(HGSC A ** )
7
By Monday, January 10, 2022
20
W - L
35
Mark Grady
(HOLY FAMILY **)
I McKeown
(HOLY FAMILY ** )
8
By Monday, January 10, 2022
20
L - W
25
Ste Williams
(HGSC A **)
Duncan Watt
(HGSC A ** )
9
By Monday, January 10, 2022
Jacob Nicholson
(MILLBROW C)
Matthew Clarke
(MILLBROW C)
20
L - W
35
Neil Turner
(USC B)
Josh Turner
(USC B )
10
By Monday, January 10, 2022
Danny Wooley
(VILLAGE RHINOS **)
Terry Cartwright
(VILLAGE RHINOS **)
10
W - L
15
Anthony Clarke
(MILLBROW DIAMONDS)
Paul Hilton
(MILLBROW DIAMONDS )
11
By Monday, January 10, 2022
Eddie Lott
(JAGUAR)
Matty Jackson
(JAGUAR)
-7
L - W
35
Liam Wills
(MILLBROW B)
Kian Dennett
(MILLBROW B )
12
By Monday, January 10, 2022
Jason Kilshaw
(SIMMS X A)
Mark Bingham
(SIMMS X A)
20
L - W
40
Ken Wherley
(WBC **)
P Rigby
(WBC ** )
13
By Monday, January 10, 2022
25
W - L
35
Alex Watson
(USC B)
Stu Watson
(USC B )
14
By Monday, January 10, 2022
Adam Thompson
(VILLAGE RHINOS **)
Denis Simcock
(VILLAGE RHINOS **)
10
W - L
30
S Ireland
(HGSC A **)
M Evans
(HGSC A ** )
15
By Monday, January 10, 2022
Chris Achilles
(JAGUAR)
Ian White
(JAGUAR)
10
W - L
40
Joe Doyle
(HOLY FAMILY **)
Kelvin Speakman
(HOLY FAMILY ** )
16
By Monday, January 10, 2022
10
W - L
25
Aidy O'Connor
(SIMMS X B)
Gary Staniford
(SIMMS X B )
Third Round
17
By Monday, February 14, 2022
Derek Hulme
(SIMMS X C BIRCH)
Geoff Cookson
(SIMMS X C BIRCH)
40
W - L
25
Phil Henderson
(VILLAGE RHINOS **)
Phil Matthews
(VILLAGE RHINOS ** )
18
By Monday, February 14, 2022
Pete Dobson
(MILLBROW B)
Mark Atkinson
(MILLBROW B)
25
L - W
5
Mike Batty
(SIMMS X A)
Jordan Batty
(SIMMS X A )
19
By Monday, February 14, 2022
Paul Williams
(USC B)
L Dyer
(USC B)
30
L - W
20
Paul Coughlin
(WCC C)
Jeff Evans
(WCC C )
20
By Monday, February 14, 2022
20
W - L
25
Ste Williams
(HGSC A **)
Duncan Watt
(HGSC A ** )
21
By Monday, February 14, 2022
35
L - W
10
Danny Wooley
(VILLAGE RHINOS **)
Terry Cartwright
(VILLAGE RHINOS ** )
22
By Monday, February 14, 2022
Kian Dennett
(MILLBROW B)
Liam Wills
(MILLBROW B)
35
W - L
40
P Rigby
(WBC **)
Ken Wherley
(WBC ** )
23
By Monday, February 14, 2022
25
L - W
10
Adam Thompson
(VILLAGE RHINOS **)
Denis Simcock
(VILLAGE RHINOS ** )
24
By Monday, February 14, 2022
Chris Achilles
(JAGUAR)
Ian White
(JAGUAR)
10
W - L
10
Leon Hosking
(WCC C)
Peter Foster
(WCC C )
Quarter-Final
25
By Monday, March 7, 2022
Derek Hulme
(SIMMS X C BIRCH)
Geoff Cookson
(SIMMS X C BIRCH)
40
W - L
5
Mike Batty
(SIMMS X A)
Jordan Batty
(SIMMS X A )
26
By Monday, March 7, 2022
20
L - W
20
Peter Corns
(JAGUAR)
Chris Whitfield
(JAGUAR )
27
By Monday, March 7, 2022
Danny Wooley
(VILLAGE RHINOS **)
Terry Cartwright
(VILLAGE RHINOS **)
10
W - L
35
Liam Wills
(MILLBROW B)
Kian Dennett
(MILLBROW B )
28
By Monday, March 7, 2022
Adam Thompson
(VILLAGE RHINOS **)
Denis Simcock
(VILLAGE RHINOS **)
10
W - L
10
Chris Achilles
(JAGUAR)
Ian White
(JAGUAR )
Semi-Final
29
By Monday, March 28, 2022
Derek Hulme
(SIMMS X C BIRCH)
Geoff Cookson
(SIMMS X C BIRCH)
40
W - L
20
Peter Corns
(JAGUAR)
Chris Whitfield
(JAGUAR )
30
By Monday, March 28, 2022
Danny Wooley
(VILLAGE RHINOS **)
Terry Cartwright
(VILLAGE RHINOS **)
10
W - L
10
Adam Thompson
(VILLAGE RHINOS **)
Denis Simcock
(VILLAGE RHINOS ** )
Final
31
On Tuesday, April 19, 2022 (19:30)
Derek Hulme
(SIMMS X C BIRCH)
Geoff Cookson
(SIMMS X C BIRCH)
40
-
10
Danny Wooley
(VILLAGE RHINOS **)
Terry Cartwright
(VILLAGE RHINOS ** )