Bishops Stortford & District Snooker League -
Administrator - Chris Coney | Chrisconey@me.com | 07540 109183
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups ERIC ZELLY TROPHY (SINGLES SCRATCH) | INTER DIVISIONAL CUP (SINGLES HANDICAP) | JOHNSON MATHEY CUP (DOUBLES HANDICAP) | SCRATCH PLUS SINGLES CUP | TEAM KNOCKOUT |
JOHNSON MATHEY CUP (DOUBLES HANDICAP)
Each round is the best of 3 frames. Final is best of 5 frames.

A team's handicap is calculated by adding the 2 players' handicaps together, halving that number and then rounding up if needed.
  Match Date
Home Players
 
Away Players
First Round
1
By Sunday, December 3, 2023
(JP's D) DON JOHNSON
(JP's D) MICHAEL JOHNSON
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
2
By Sunday, December 3, 2023
(JP's D) LEE HOOD
(JP's D) JACK HOOD
0 - 2
ADAM PHILLIPS (BURNT MILL A)
MIKE SHEPPARD (BURNT MILL A)
3
By Sunday, December 3, 2023
(B.S.S.C.A.) B BURLING
(B.S.S.C.A.) BOB LOVELL
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
4
By Sunday, December 3, 2023
(HARLOW F) PAUL LANGLEY
(HARLOW F) EDD UNDERWOOD
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
5
By Sunday, December 3, 2023
(JP's C) MICKEY BURRELL
(JP's C) RICHIE HOOPER
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
6
By Sunday, December 3, 2023
(HARLOW F) ALI AKBAR
(HARLOW F) CHRIS WALTON
2 - 0
JASON BAKER (JP's E)
PAUL GREENBERG (NP) (JP's E)
7
By Sunday, December 3, 2023
(BURNT MILL A) ADAM POND
(BURNT MILL A) LEE SMEED
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
8
By Sunday, December 3, 2023
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
9
By Sunday, December 3, 2023
(B.S.S.C.A.) ALEX DELLOW
(B.S.S.C.A.) MICHAEL DELLOW
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
10
By Sunday, December 3, 2023
(BRITISH LEGION B) PAUL ALLEN
(BRITISH LEGION B) RAY HERZ (NP)
1 - 2
JOJO WARD (BRITISH LEGION B)
BARRY HEDGER (BRITISH LEGION B)
11
By Sunday, December 3, 2023
(HARLOW B) GEORGE VARVARITIS
(HARLOW B) EMELIOS VARVARITIS
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
12
By Sunday, December 3, 2023
(JP's D) STEVE WARNER
(JP's D) ANDY MILLS
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
13
By Sunday, December 3, 2023
(JP's F) PAUL HODGSKIN
(JP's A) DAVE LANGHAM
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
14
By Sunday, December 3, 2023
(HARLOW B) TONY BRUCE
(HARLOW B) STEVE EATON
0 - 2
JASON DUNN (NP) (JP's E)
HAKAN YAVASOGLULARI (NP) (JP's E)
15
By Sunday, December 3, 2023
(BRITISH LEGION A) MORRIS CRUSE
(BRITISH LEGION A) LUKE MULVEY
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
16
By Sunday, December 3, 2023
(HARLOW F) ANDY WHITE
(HARLOW F) LEE CHENNELLS
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
17
By Sunday, December 3, 2023
(JP's G) MICHAEL EARLEY
(JP's G) SIMON CLARK
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
18
By Sunday, December 3, 2023
(BURNT MILL B) PAUL WHEATLAND
(BURNT MILL B) DAVID PALMER
2 - 1
STEVE WHEATLAND (BURNT MILL B)
DARREN EDMONSTON (BURNT MILL B)
19
By Sunday, December 3, 2023
(HARLOW D) JIM CORAM
(HARLOW D) SEAN WADE
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
20
By Sunday, December 3, 2023
(BRITISH LEGION A) JOHN PROP
(BRITISH LEGION A) JED BUTTERFIELD
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
21
By Sunday, December 3, 2023
(JP's F) OLIVER TAYLOR
(JP's F) SETH CHARTERS
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
22
By Sunday, December 3, 2023
(BIRCHANGER) ROSS LEAVERS
(BIRCHANGER) SIMON BRACE
2 - 1
DEAN WILLITT (JP's C)
TOM BARDEN (JP's C)
23
By Sunday, December 3, 2023
(B.S.S.C.B.) DANNY REYNOLDS
(B.S.S.C.B.) JOE REYNOLDS (NP)
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
24
By Sunday, December 3, 2023
(HARLOW B) JOHN BROUGH
(HARLOW B) LES SHERLOCK
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
25
By Sunday, December 3, 2023
(B.S.S.C.B.) DES MURPHY
(B.S.S.C.B.) KEVIN GLEED
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
26
By Sunday, December 3, 2023
(BURNT MILL B) IAN WAITE
(BURNT MILL B) EDDIE BAILEY
2 - 1
CHRIS CONEY (JP's B)
CONNOR TEMPLEMAN (JP's B)
27
By Sunday, December 3, 2023
(HEMNAL A) ROBERT DINEEN
(HEMNAL A) FELIPE SOLLOF
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
28
By Sunday, December 3, 2023
(JP's F) DAVE MORAN
(JP's F) MASON NEWMAN-SHARP
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
29
By Sunday, December 3, 2023
(BURNT MILL C) ROBERT JONES
(BURNT MILL C) ROBERT NUNN
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
30
By Sunday, December 3, 2023
(B.S.S.C.A.) RICHARD GRIGGS
(B.S.S.C.A.) STEVE GRIGGS
1 - 2
STEPHEN MACE (BRITISH LEGION B)
CHRIS ASHTON (BRITISH LEGION B)
31
By Sunday, December 3, 2023
(B.S.S.C.B.) LEE ELLMORE (NP)
(B.S.S.C.B.) MIKE SPEED
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
32
By Sunday, December 3, 2023
(BURNT MILL A) OLLIE MONK
(BURNT MILL A) DAN THURGOOD
-
 Bye(BYE)
 Bye (BYE)
Second Round
33
By Sunday, January 21, 2024
(HEMNAL A) ROBERT DINEEN
(HEMNAL A) FELIPE SOLLOF
- w/o
ROBERT  JONES (BURNT MILL C)
ROBERT NUNN (BURNT MILL C)
34
By Sunday, January 21, 2024
(JP's F) DAVE MORAN
(JP's F) MASON NEWMAN-SHARP
2 - 1
ROSS LEAVERS (BIRCHANGER)
SIMON BRACE (BIRCHANGER)
35
By Sunday, January 21, 2024
(JP's F) PAUL HODGSKIN
(JP's A) DAVE LANGHAM
2 - 1
PAUL LANGLEY (HARLOW F)
EDD UNDERWOOD (HARLOW F)
36
By Sunday, January 21, 2024
(B.S.S.C.B.) DES MURPHY
(B.S.S.C.B.) KEVIN GLEED
0 - 2
MARK LAYTON (NP) (JP's E)
ROBERT DUGGAN (NP) (JP's E)
37
By Sunday, January 21, 2024
(BURNT MILL A) ADAM POND
(BURNT MILL A) LEE SMEED
2 - 0
ALI AKBAR (HARLOW F)
CHRIS WALTON (HARLOW F)
38
By Sunday, January 21, 2024
(JP's C) MICKEY BURRELL
(JP's C) RICHIE HOOPER
2 - 0
JASON DUNN (NP) (JP's E)
HAKAN YAVASOGLULARI (NP) (JP's E)
39
By Sunday, January 21, 2024
(HARLOW D) JIM CORAM
(HARLOW D) SEAN WADE
- w/o
IAN WAITE (BURNT MILL B)
EDDIE BAILEY (BURNT MILL B)
40
By Sunday, January 21, 2024
(JP's D) STEVE WARNER
(JP's D) ANDY MILLS
1 - 2
OLLIE MONK (BURNT MILL A)
DAN THURGOOD (BURNT MILL A)
41
By Sunday, January 21, 2024
(HARLOW B) GEORGE VARVARITIS
(HARLOW B) EMELIOS VARVARITIS
1 - 2
MICHAEL EARLEY (JP's G)
SIMON CLARK (JP's G)
42
By Sunday, January 21, 2024
(JP's F) OLIVER TAYLOR
(JP's F) SETH CHARTERS
2 - 0
LEE ELLMORE (NP) (B.S.S.C.B.)
MIKE SPEED (B.S.S.C.B.)
43
By Sunday, January 21, 2024
(B.S.S.C.B.) DANNY REYNOLDS
(B.S.S.C.B.) JOE REYNOLDS (NP)
0 - 2
ANDY WHITE (HARLOW F)
LEE CHENNELLS (HARLOW F)
44
By Sunday, January 21, 2024
(BURNT MILL A) ADAM PHILLIPS
(BURNT MILL A) MIKE SHEPPARD
2 - 0
MORRIS CRUSE (BRITISH LEGION A)
LUKE MULVEY (BRITISH LEGION A)
45
By Sunday, January 21, 2024
(B.S.S.C.A.) ALEX DELLOW
(B.S.S.C.A.) MICHAEL DELLOW
1 - 2
STEPHEN MACE (BRITISH LEGION B)
CHRIS ASHTON (BRITISH LEGION B)
46
By Sunday, January 21, 2024
(HARLOW B) JOHN BROUGH
(HARLOW B) LES SHERLOCK
2 - 1
PAUL WHEATLAND (BURNT MILL B)
DAVID PALMER (BURNT MILL B)
47
By Sunday, January 21, 2024
(B.S.S.C.A.) B BURLING
(B.S.S.C.A.) BOB LOVELL
0 - 2
JOHN PROP (BRITISH LEGION A)
JED  BUTTERFIELD (BRITISH LEGION A)
48
By Sunday, January 21, 2024
(BRITISH LEGION B) BARRY HEDGER
(BRITISH LEGION B) JOJO WARD
0 - 2
DON JOHNSON (JP's D)
MICHAEL JOHNSON (JP's D)
Third Round
49
By Sunday, March 3, 2024
(BURNT MILL A) ADAM PHILLIPS
(BURNT MILL A) MIKE SHEPPARD
1 - 2
DAVE MORAN (JP's F)
MASON NEWMAN-SHARP (JP's F)
50
By Sunday, March 3, 2024
(BRITISH LEGION B) STEPHEN MACE
(BRITISH LEGION B) CHRIS ASHTON
1 - 2
OLLIE MONK (BURNT MILL A)
DAN THURGOOD (BURNT MILL A)
51
By Sunday, March 3, 2024
(JP's C) MICKEY BURRELL
(JP's C) RICHIE HOOPER
2 - 1
MARK LAYTON (NP) (JP's E)
ROBERT DUGGAN (NP) (JP's E)
52
By Sunday, March 3, 2024
(JP's F) PAUL HODGSKIN
(JP's A) DAVE LANGHAM
0 - 2
MICHAEL EARLEY (JP's G)
SIMON CLARK (JP's G)
53
By Sunday, March 3, 2024
(JP's D) DON JOHNSON
(JP's D) MICHAEL JOHNSON
2 - 1
JOHN PROP (BRITISH LEGION A)
JED  BUTTERFIELD (BRITISH LEGION A)
54
By Sunday, March 3, 2024
(HARLOW F) ANDY WHITE
(HARLOW F) LEE CHENNELLS
0 - 2
ADAM  POND (BURNT MILL A)
LEE SMEED (BURNT MILL A)
55
By Sunday, March 3, 2024
(JP's F) OLIVER TAYLOR
(JP's F) SETH CHARTERS
- w/o
ROBERT  JONES (BURNT MILL C)
ROBERT NUNN (BURNT MILL C)
56
By Sunday, March 3, 2024
(BURNT MILL B) IAN WAITE
(BURNT MILL B) EDDIE BAILEY
1 - 2
JOHN BROUGH (HARLOW B)
LES SHERLOCK (HARLOW B)
Quarter-Final
57
By Sunday, April 7, 2024
(BURNT MILL A) ADAM POND
(BURNT MILL A) LEE SMEED
1 - 2
MICKEY BURRELL (JP's C)
RICHIE HOOPER (JP's C)
58
By Sunday, April 7, 2024
(BURNT MILL C) ROBERT JONES
(BURNT MILL C) ROBERT NUNN
0 - 2
DAVE MORAN (JP's F)
MASON NEWMAN-SHARP (JP's F)
59
By Sunday, April 7, 2024
(BURNT MILL A) OLLIE MONK
(BURNT MILL A) DAN THURGOOD
2 - 1
MICHAEL EARLEY (JP's G)
SIMON CLARK (JP's G)
60
By Sunday, April 7, 2024
(JP's D) DON JOHNSON
(JP's D) MICHAEL JOHNSON
2 - 0
JOHN BROUGH (HARLOW B)
LES SHERLOCK (HARLOW B)
Semi-Final
61
By Sunday, May 12, 2024
(BURNT MILL A) OLLIE MONK
(BURNT MILL A) DAN THURGOOD
2 - 0
DAVE MORAN (JP's F)
MASON NEWMAN-SHARP (JP's F)
62
By Sunday, May 12, 2024
(JP's C) MICKEY BURRELL
(JP's C) RICHIE HOOPER
2 - 1
DON JOHNSON (JP's D)
MICHAEL JOHNSON (JP's D)
Final
63
On Wednesday, June 5, 2024
(JP's C) MICKEY BURRELL
(JP's C) RICHIE HOOPER
0 - 3
OLLIE MONK (BURNT MILL A)
DAN THURGOOD (BURNT MILL A)