Southport & District Amateur Snooker League - |
Administrator - Chris Gill | chrisgill147@aol.com | Phil Green | southport.snooker.results@hotmail.com | ||||
League | Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe | |||
Cups | Atherton Cup | Birch Pairs | Frank Lodge Trophy | J.J.Birch Cup | J.W.Blyden Trophy | James Yates Trophy | Lucas Cup | Marshall Cup | Rickerby Cup | Seniors Cup | | |||
|
Birch Pairs |
The semi-finals & final of the Birch Pairs will be played at Scarisbrick club, Thursday the 2nd of June, 7:00pm start. The final will be played after the completion of the two semi-finals. |
Match Date | Home
Players
|
Hcp |
Hcp |
Away
Players |
||
Preliminary Round | ||||||
1 |
By Friday, December 3, 2021 |
|
0 - won |
Matty Pollock (+25) (Southport Cons A) Norman Lee (+20) (Southport Cons A) |
||
2 |
On Friday, December 3, 2021 |
|
0 - won |
Steve McClusky (+20) (Birkdale Cons D) John Delahunty (+25) (Birkdale Cons D) |
||
3 |
On Friday, December 3, 2021 |
|
w/o - 0 |
Martin Sephton (+15) (Banks A) John Prescott (+30) (Banks A) |
||
4 |
On Friday, December 3, 2021 |
|
won - 0 |
Les Sullivan (+5) (Birkdale Cons A) Mark Horan (+10) (Birkdale Cons A) |
||
5 |
On Friday, December 3, 2021 |
|
0 - won |
Andy Hardisty (-10) (Banks B) Lee Holmes (-10) (Banks B) |
||
6 |
On Friday, December 3, 2021 |
|
won - 0 |
James Shaw (+5) (Churchtown Cons A) Craig Rice (+25) (Churchtown Cons A) |
||
First Round | ||||||
7 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
won - 0 |
Tony Brookfield (+25) (Birkdale Cons D) Alex Fairley (+20) (Birkdale Cons D) |
||
8 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
0 - won |
Dale Roberts (+25) (Tarleton BC B) Kyle Prescott (+35) (Tarleton BC B) |
||
9 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
won - 0 |
Mark Winkley (+25) (Our Ladys) Ged Aindow (+30) (Our Ladys) |
||
10 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
won - 0 |
John Melvin (scr) (Birkdale Cons C) Saul Kemp (+5) (Birkdale Cons C) |
||
11 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
won - 0 |
Ricky Roberts (+35) (Banks B) Mark Parr (+35) (Banks B) |
||
12 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
won - 0 |
Ricky Roberts (+35) (Banks B) Mark Parr (+35) (Banks B) |
||
13 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
0 - won |
Luke Marshall (+10) (Our Ladys) Danny Mycek (+20) (Our Ladys) |
||
14 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
0 - won |
Guy Riley (+30) (Fleetwood Hesketh C) Bob Fairclough (+30) (Fleetwood Hesketh C) |
||
15 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
0 - won |
Les Prescott (scr) (Churchtown Cons A) Trevor Wetton (+10) (Churchtown Cons A) |
||
16 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
0 - won |
Philip Kitchen (+25) (Scarisbrick D) Andrew Linaker (+10) (Scarisbrick D) |
||
17 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
0 - won |
Andy Hardisty (-10) (Banks B) Lee Holmes (-10) (Banks B) |
||
18 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
0 - won |
Paul Parker (+30) (Southport & Birkdale CC) Dave Green (+20) (Southport & Birkdale CC) |
||
19 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
won - 0 |
Neil Ormerod (+35) (Tarleton BC B) Connor Ormerod (+20) (Tarleton BC B) |
||
20 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
0 - won |
Phil Green (+10) (Birkdale Cons B) Paul Rimmer (+20) (Birkdale Cons C) |
||
21 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
won - 0 |
Matty Pollock (+25) (Southport Cons A) Norman Lee (+20) (Southport Cons A) |
||
22 |
By Friday, January 7, 2022 |
|
won - 0 |
Steve McClusky (+20) (Birkdale Cons D) John Delahunty (+25) (Birkdale Cons D) |
||
Second Round | ||||||
23 |
By Friday, March 4, 2022 |
|
0 - won |
Phil Green (+10) (Birkdale Cons B) Paul Rimmer (+20) (Birkdale Cons C) |
||
24 |
By Friday, March 4, 2022 |
|
0 - won |
Les Prescott (scr) (Churchtown Cons A) Trevor Wetton (+10) (Churchtown Cons A) |
||
25 |
By Friday, March 4, 2022 |
|
0 - won |
Dean Oliver (scr) (Fleetwood Hesketh A) Jon Holmes (-5) (Fleetwood Hesketh A) |
||
26 |
By Friday, March 4, 2022 |
|
0 - won |
Philip Kitchen (+25) (Scarisbrick D) Andrew Linaker (+10) (Scarisbrick D) |
||
27 |
By Friday, March 4, 2022 |
|
won - 0 |
Paul Parker (+30) (Southport & Birkdale CC) Dave Green (+20) (Southport & Birkdale CC) |
||
28 |
By Friday, March 4, 2022 |
|
0 - won |
Luke Marshall (+10) (Our Ladys) Danny Mycek (+20) (Our Ladys) |
||
29 |
By Friday, March 4, 2022 |
|
0 - won |
Ian Lowery (+15) (Scarisbrick B) Matt Lowery (+20) (Scarisbrick B) |
||
30 |
By Friday, March 4, 2022 |
|
0 - won |
Dale Roberts (+25) (Tarleton BC B) Kyle Prescott (+35) (Tarleton BC B) |
||
Quarter-Final | ||||||
31 |
By Friday, April 22, 2022 |
|
won - 0 |
Dale Roberts (+25) (Tarleton BC B) Kyle Prescott (+35) (Tarleton BC B) |
||
32 |
By Friday, April 22, 2022 |
|
won - 0 |
Philip Kitchen (+25) (Scarisbrick D) Andrew Linaker (+10) (Scarisbrick D) |
||
33 |
By Friday, April 22, 2022 |
|
0 - won |
Luke Marshall (+10) (Our Ladys) Danny Mycek (+20) (Our Ladys) |
||
34 |
By Friday, April 22, 2022 |
|
won - 0 |
Ian Lowery (+15) (Scarisbrick B) Matt Lowery (+20) (Scarisbrick B) |
||
Semi-Final | ||||||
35 |
By Friday, May 27, 2022 |
|
won - 0 |
Steve Crane (+15) (Fleetwood Hesketh A) Gareth Hibbott (-15) (Fleetwood Hesketh A) |
||
36 |
By Friday, May 27, 2022 |
|
won - 0 |
Dean Oliver (scr) (Fleetwood Hesketh A) Jon Holmes (-5) (Fleetwood Hesketh A) |
||
Final | ||||||
37 |
On Thursday, June 2, 2022 (21:00) |
scr
|
0 - won |
42
|
Luke Marshall (+10) (Our Ladys) Danny Mycek (+20) (Our Ladys) |