St. Helens & District (Weds.) Snooker League - |
Administrator - Dave O’Dowd | david_odowd@hotmail.com | 07984 309268 | ||||
League | Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe | |||
Cups | Alan Hill Memorial Trophy (Pairs) | Bert Harris Memorial Cup (U25's) | Chris Barrow Memorial Cup (H/Cap Ind.) | Craig Harrison Champions Cup (Scratch) | Frank Owen Trophy (Ov.50's) | Jimmy Hendey Challenge Shield | 'Reporter Cup' 3-A-Side Championship | Tommy Burke Challenge Cup | | |||
|
Bert Harris Memorial Cup (U25's) |
QUARTER FINALS MATCHES TO BE PLAYED BY TUESDAY 12TH APRIL 2022 RULES 1 THE FIRST NAMED PLAYER DRAWN OUT IS DEEMED AT HOME AND MUST CONTACT THE AWAY PLAYER WITH 3 SEPARATE DATES TO PLAY THE MATCH - OTHERWISE THE AWAY PLAYER WILL GO THROUGH TO NEXT ROUND 2 ALL MATCHES TO BE PLAYED STRICTLY BY THE ABOVE DATE. 3 ALL GAMES ARE OF BEST OF THREE FRAMES INCLUDING THE FINAL 4 RESULTS TO STE WHITTAKER on 07936 933976 IMMEDIATELY AFTER THE MATCH 5 A RE-DRAW WILL TAKE PLACE AFTER THIS ROUND IS COMPLETED 6 WAITING TIME, 30 MINS ONLY AFTER ARRANGED START TIME, THEN CLAIM THE MATCH. 7 THE ABOVE RULE(S) WILL BE STRICTLY ENFORCED |
Match Date |
Home
Player |
Hcp |
Hcp |
Away Player | Venue | ||
First Round | |||||||
1 |
By Sunday, March 6, 2022 |
Joe Brain (Unison 2) |
39
|
Won - Lost |
40
|
Joe Carter (Birchley St. Marys (Thu)) |
The Unison Sports & Social Club |
2 |
By Sunday, March 6, 2022 |
Anthony Briscoe (Sidac Social (Thu)) |
35
|
Won - Lost |
35
|
McKenzie Hull-Briggs (St. Teresas (Thu)) |
Sidac Sports & Social Club |
3 |
By Sunday, March 6, 2022 |
Richard Birch (Parr Cons WMC B) |
17
|
Won - Lost |
40
|
Dylan Jones (Parr Cons WMC B) |
Parr Cons & Workingmens Club |
4 |
By Sunday, March 6, 2022 |
Ryan Place (Scala Snooker (Thu)) |
50
|
Lost - Won |
21
|
Aaron Lewis (Sidac Social (Thu)) |
Scala Snooker & Pool Centre |
5 |
By Sunday, March 6, 2022 |
Aaron Duckworth (Parr Cons WMC B) |
10
|
Lost - Won |
31
|
Ryan Garrity (Windle (Lab) Social (Thu)) |
Parr Cons & Workingmens Club |
6 |
By Sunday, March 6, 2022 |
Jack Richmond (Greenalls 2) |
38
|
Won - Lost |
42
|
Anthony McKeegan Jr. (Garswood Sports & Social) |
Greenalls Sports & Social Club |
7 |
By Sunday, March 6, 2022 |
Callum Jones (Parr Cons WMC B) |
10
|
Won - Lost |
46
|
Nathan Webster (Greenalls 2) |
Parr Cons & Workingmens Club |
8 |
By Sunday, March 6, 2022 |
Adam Young (Peasley Cross Cons.) |
31
|
Won - Lost |
4
|
Dan McBride (Birchley St. Marys (Thu)) |
Peasley Cross Conservative Club |
Quarter-Final | |||||||
9 |
By Tuesday, April 12, 2022 |
Joe Brain (Unison 2) |
39
|
Lost - Won |
17
|
Richard Birch (Parr Cons WMC B) |
The Unison Sports & Social Club |
10 |
By Tuesday, April 12, 2022 |
Anthony Briscoe (Sidac Social (Thu)) |
35
|
Lost - Won |
21
|
Aaron Lewis (Sidac Social (Thu)) |
Sidac Sports & Social Club |
11 |
By Tuesday, April 12, 2022 |
Jack Richmond (Greenalls 2) |
38
|
Lost - Won |
31
|
Ryan Garrity (Windle (Lab) Social (Thu)) |
Greenalls Sports & Social Club |
12 |
By Tuesday, April 12, 2022 |
Adam Young (Peasley Cross Cons.) |
31
|
Lost - Won |
10
|
Callum Jones (Parr Cons WMC B) |
Peasley Cross Conservative Club |
Semi-Final | |||||||
13 |
On Tuesday, April 19, 2022 (19:30) |
Ryan Garrity (Windle (Lab) Social (Thu)) |
31
|
Lost - Won |
21
|
Aaron Lewis (Sidac Social (Thu)) |
The Unison Sports & Social Club |
14 |
On Tuesday, April 19, 2022 (19:30) |
Richard Birch (Parr Cons WMC B) |
17
|
Lost - Won |
10
|
Callum Jones (Parr Cons WMC B) |
The Unison Sports & Social Club |
Final | |||||||
15 |
On Tuesday, April 19, 2022 (21:00) |
Aaron Lewis (Sidac Social (Thu)) |
21
|
Won - Lost |
10
|
Callum Jones (Parr Cons WMC B) |
The Unison Sports & Social Club |