Bishops Stortford & District Snooker League -
Administrator - Chris Coney | Chrisconey@me.com | 07540 109183
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups ERIC ZELLY TROPHY (SINGLES SCRATCH) | INTER DIVISIONAL CUP (SINGLES HANDICAP) | JOHNSON MATHEY CUP (DOUBLES HANDICAP) | SCRATCH PLUS SINGLES CUP | TEAM KNOCKOUT |
SCRATCH PLUS SINGLES CUP
Each round is the best of 3 frames. Final is best of 5 frames. Open to 0 Scratch and above players (at the start of the season). All frames played off Scratch.
  Match Date
Home Player
  Away Player
First Round
1
By Sunday, February 11, 2024
BARRY HEDGER
(BRITISH LEGION B)
-
 Bye
(BYE)
2
By Sunday, February 11, 2024
DAVE MILES
(SAWBRIDGEWORTH B)
2 - 1
CHRIS ASHTON
(BRITISH LEGION B)
3
By Sunday, February 11, 2024
RAY HERZ (NP)
(BRITISH LEGION B)
2 - 1
JOJO WARD
(BRITISH LEGION B)
4
By Sunday, February 11, 2024
M EMERSON
(HARLOW D)
2 - 0
HAKAN YAVASOGLULARI (NP)
(JP's E)
5
By Sunday, February 11, 2024
SIMON CLARK
(JP's G)
-
 Bye
(BYE)
6
By Sunday, February 11, 2024
DAN THURGOOD
(BURNT MILL A)
2 - 0
STEPHEN MACE
(BRITISH LEGION B)
7
By Sunday, February 11, 2024
ADAM PHILLIPS
(BURNT MILL A)
-
 Bye
(BYE)
8
By Sunday, February 11, 2024
LEE HOOD
(JP's D)
1 - 2
JOE SPILLMAN
(JP's G)
9
By Sunday, February 11, 2024
MATT NADAL
(JP's B)
-
 Bye
(BYE)
10
By Sunday, February 11, 2024
ADAM  POND
(BURNT MILL A)
2 - 0
TREVOR JENNINGS (NP)
(BURNT MILL A)
11
By Sunday, February 11, 2024
TOM HUGHES
(BURNT MILL B)
- w/o
MASON NEWMAN-SHARP
(JP's F)
12
By Sunday, February 11, 2024
KEVIN GLEED
(B.S.S.C.B.)
0 - 2
ROBERT NUNN
(BURNT MILL C)
13
By Sunday, February 11, 2024
JIM CORAM
(HARLOW D)
-
 Bye
(BYE)
14
By Sunday, February 11, 2024
1 - 2
MIKE SHEPPARD
(BURNT MILL A)
15
By Sunday, February 11, 2024
1 - 2
PAUL HODGSKIN
(JP's F)
16
By Sunday, February 11, 2024
- w/o
LEE SMEED
(BURNT MILL A)
Second Round
17
By Sunday, March 24, 2024
LEE SMEED
(BURNT MILL A)
1 - 2
JOE SPILLMAN
(JP's G)
18
By Sunday, March 24, 2024
ROBERT NUNN
(BURNT MILL C)
2 - 0
JIM CORAM
(HARLOW D)
19
By Sunday, March 24, 2024
MIKE SHEPPARD
(BURNT MILL A)
2 - 1
SIMON CLARK
(JP's G)
20
By Sunday, March 24, 2024
BARRY HEDGER
(BRITISH LEGION B)
0 - 2
ADAM  POND
(BURNT MILL A)
21
By Sunday, March 24, 2024
RAY HERZ (NP)
(BRITISH LEGION B)
- w/o
PAUL HODGSKIN
(JP's F)
22
On Sunday, March 24, 2024
DAVE MILES
(SAWBRIDGEWORTH B)
0 - 2
M EMERSON
(HARLOW D)
23
By Sunday, March 24, 2024
MATT NADAL
(JP's B)
2 - 0
MASON NEWMAN-SHARP
(JP's F)
24
By Sunday, March 24, 2024
ADAM PHILLIPS
(BURNT MILL A)
2 - 0
DAN THURGOOD
(BURNT MILL A)
Quarter-Final
25
By Sunday, April 28, 2024
ADAM  POND
(BURNT MILL A)
2 - 0
PAUL HODGSKIN
(JP's F)
26
By Sunday, April 28, 2024
JOE SPILLMAN
(JP's G)
2 - 1
MATT NADAL
(JP's B)
27
By Sunday, April 28, 2024
M EMERSON
(HARLOW D)
2 - 0
ROBERT NUNN
(BURNT MILL C)
28
By Sunday, April 28, 2024
MIKE SHEPPARD
(BURNT MILL A)
1 - 2
ADAM PHILLIPS
(BURNT MILL A)
Semi-Final
29
By Sunday, May 26, 2024
M EMERSON
(HARLOW D)
2 - 1
ADAM PHILLIPS
(BURNT MILL A)
30
By Sunday, May 26, 2024
JOE SPILLMAN
(JP's G)
1 - 2
ADAM  POND
(BURNT MILL A)
Final
31
On Saturday, June 29, 2024
ADAM  POND
(BURNT MILL A)
3 - 0
M EMERSON
(HARLOW D)