Southport & District Amateur Snooker League -
Administrator - Chris Gill | chrisgill147@aol.com | Phil Green | southport.snooker.results@hotmail.com
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Atherton Cup | Birch Pairs | Frank Lodge Trophy | J.J.Birch Cup | J.W.Blyden Trophy | James Yates Trophy | Lucas Cup | Marshall Cup | Rickerby Cup | Seniors Cup |
Marshall Cup
The final of the Marshall Handicap Cup between Gareth Hibbott & Chris Hoare will be held @ Tarleton Bowling Club, Monday the 6th of June, 7:30pm start, best of 5 frames.
  Match Date
Home Player
Hcp
 
Hcp
Away Player
Preliminary Round
1
By Friday, December 3, 2021
Neil Ormerod (+35)
(Tarleton BC B)
won - 0
Dave Palmer (+25)
(Southport & Birkdale CC)
2
On Friday, December 3, 2021
Steve Crane (+15)
(Fleetwood Hesketh A)
0 - won
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons B)
3
On Friday, December 3, 2021
Guy Riley (+30)
(Fleetwood Hesketh C)
0 - won
Ian Lowery (+15)
(Scarisbrick B)
4
On Friday, December 3, 2021
Peter Parkinson (+15)
(Churchtown Cons C)
0 - won
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
5
On Friday, December 3, 2021
Paddy Tyndall (-10)
(Argyle LTC)
0 - won
Mick Hodge (+10)
(Scarisbrick B)
6
On Friday, December 3, 2021
Dean Bond (+10)
(Tarleton BC C)
won - 0
Paul Parker (+30)
(Southport & Birkdale CC)
7
On Friday, December 3, 2021
Les Sullivan (+5)
(Birkdale Cons A)
won - 0
Billy Evans (-5)
(Old Links Golf Club)
8
On Friday, December 3, 2021
Paul Rimmer (+20)
(Birkdale Cons C)
won - 0
Steve McClusky (+20)
(Birkdale Cons D)
9
On Friday, December 3, 2021
Brian Jarrett (+35)
(Argyle LTC)
won - 0
Tony Brookfield (+25)
(Birkdale Cons D)
10
On Friday, December 3, 2021
Mike Roberts (+15)
(Fleetwood Hesketh A)
0 - won
Matt Lowery (+20)
(Scarisbrick B)
First Round
11
By Friday, January 7, 2022
Andy O'Hara (-5)
(Southport Cons C)
won - 0
Matt Lowery (+20)
(Scarisbrick B)
12
By Friday, January 7, 2022
Dave Quinn snr (scr)
(Churchtown Cons D)
0 - won
Dean Oliver (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
13
By Friday, January 7, 2022
Mick Hodge (+10)
(Scarisbrick B)
0 - won
Shaun Fisher (scr)
(Tarleton BC C)
14
By Friday, January 7, 2022
Kev Smith (+25)
(Southport Cons C)
won - 0
Dave Brown +(35)
(Fleetwood Hesketh C)
15
By Friday, January 7, 2022
Dale Roberts (+25)
(Tarleton BC B)
won - 0
Russell Thornley (+15)
(Southport & Birkdale CC)
16
By Friday, January 7, 2022
Jon Holmes (-5)
(Fleetwood Hesketh A)
0 - won
Andrew Linaker (+10)
(Scarisbrick D)
17
By Friday, January 7, 2022
Steve Rowell (+25)
(Scarisbrick B)
0 - won
Neil Ormerod (+35)
(Tarleton BC B)
18
By Friday, January 7, 2022
Martin Brown (-10)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Brian Jarrett (+35)
(Argyle LTC)
19
By Friday, January 7, 2022
Mark Hopgood (-10)
(Southport Cons C)
won - 0
Paul Rimmer (+20)
(Birkdale Cons C)
20
By Friday, January 7, 2022
Chris Hoare (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Dean Bond (+10)
(Tarleton BC C)
21
By Friday, January 7, 2022
Les Sullivan (+5)
(Birkdale Cons A)
won - 0
Ian Lowery (+15)
(Scarisbrick B)
22
By Friday, January 7, 2022
Mick Coxon (+15)
(Churchtown Cons A)
0 - won
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons B)
23
By Friday, January 7, 2022
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Danny Clegg (+35)
(Argyle LTC)
24
By Friday, January 7, 2022
0 - won
Peter Burns (+15)
(Tarleton BC C)
25
By Friday, January 7, 2022
James Shaw (+5)
(Churchtown Cons A)
won - 0
Les Prescott (scr)
(Churchtown Cons A)
26
By Friday, January 7, 2022
Connor Ormerod (+20)
(Tarleton BC B)
0 - won
John Rimmer (+15)
(Southport Cons C)
Second Round
27
By Friday, March 4, 2022
John Rimmer (+15)
(Southport Cons C)
0 - won
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons B)
28
By Friday, March 4, 2022
Neil Ormerod (+35)
(Tarleton BC B)
0 - won
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
29
By Friday, March 4, 2022
Dean Oliver (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Les Sullivan (+5)
(Birkdale Cons A)
30
By Friday, March 4, 2022
Andy O'Hara (-5)
(Southport Cons C)
0 - won
Chris Hoare (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
31
By Friday, March 4, 2022
Peter Burns (+15)
(Tarleton BC C)
0 - won
Andrew Linaker (+10)
(Scarisbrick D)
32
By Friday, March 4, 2022
James Shaw (+5)
(Churchtown Cons A)
won - 0
Dale Roberts (+25)
(Tarleton BC B)
33
By Friday, March 4, 2022
Martin Brown (-10)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Shaun Fisher (scr)
(Tarleton BC C)
34
By Friday, March 4, 2022
Mark Hopgood (-10)
(Southport Cons C)
won - 0
Kev Smith (+25)
(Southport Cons C)
Quarter-Final
35
By Friday, April 22, 2022
Martin Brown (-10)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Dean Oliver (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
36
By Friday, April 22, 2022
Chris Hoare (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Andrew Linaker (+10)
(Scarisbrick D)
37
By Friday, April 22, 2022
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons B)
38
By Friday, April 22, 2022
Mark Hopgood (-10)
(Southport Cons C)
won - 0
James Shaw (+5)
(Churchtown Cons A)
Semi-Final
39
On Tuesday, May 24, 2022 (20:00)
Chris Hoare (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
2 - 1
Martin Brown (-10)
(Fleetwood Hesketh A)
40
On Tuesday, May 24, 2022 (20:00)
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
2 - 1
Mark Hopgood (-10)
(Southport Cons C)
Final
41
On Monday, June 6, 2022 (19:30)
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
scr
3 - 2
14
Chris Hoare (scr)
(Fleetwood Hesketh A)