Southport & District Amateur Snooker League - |
Administrator - Chris Gill | chrisgill147@aol.com | Phil Green | southport.snooker.results@hotmail.com | ||||
League | Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe | |||
Cups | Atherton Cup | Birch Pairs | Frank Lodge Trophy | J.J.Birch Cup | J.W.Blyden Trophy | James Yates Trophy | Lucas Cup | Marshall Cup | Rickerby Cup | | |||
|
James Yates Trophy |
Please note that the James Yates Cup is a scratch competition. |
Match Date |
Home
Player |
Away Player | ||
Preliminary Round | ||||
1 |
Friday, January 5, 2018 |
Brian Jarrett (+35) (Argyle LTC) |
won - 0 |
Paul Cuerden (scr) (Tarleton BC A) |
2 |
Friday, January 5, 2018 |
John Greenwood (+10) (Tarleton BC A) |
0 - won |
Garreth Hibbott (-15) (Fleetwood Hesketh A) |
3 |
Friday, January 5, 2018 |
Mike Reeder (scr) (Fleetwood Hesketh A) |
0 - won |
Jon Holmes (+5) (Argyle LTC) |
4 |
Friday, January 5, 2018 |
Alan Tomlin (+10) (Waddington Cons A) |
0 - won |
Chris Hoare (-5) (Tarleton BC A) |
First Round | ||||
5 |
On Friday, February 9, 2018 |
Paul Shawcross (scr) (Birkdale Cons A) |
0 - won |
Martin Brown (-5) (Fleetwood Hesketh C) |
6 |
On Friday, February 9, 2018 |
Dean Oliver (+10) (Fleetwood Hesketh A) |
0 - won |
Chris Hoare (-5) (Tarleton BC A) |
7 |
On Friday, February 9, 2018 |
Rob Iddon (scr) (Tarleton BC A) |
won - 0 |
Steve Crane (+15) (Fleetwood Hesketh A) |
8 |
On Friday, February 9, 2018 |
Mike Roberts (+20) (Fleetwood Hesketh A) |
0 - won |
Stuart Evans (scr) (Fleetwood Hesketh A) |
9 |
On Friday, February 9, 2018 |
Grant Mackenzie (+25) (Bretherton A) |
0 - won |
Garreth Hibbott (-15) (Fleetwood Hesketh A) |
10 |
On Friday, February 9, 2018 |
Brian Jarrett (+35) (Argyle LTC) |
0 - won |
Les Prescott (+5) (Churchtown Cons A) |
11 |
On Friday, February 9, 2018 |
Les Sullivan (+10) (Birkdale Cons A) |
0 - won |
Andy O'Hara (+10) (Argyle LTC) |
12 |
On Friday, February 9, 2018 |
Paddy Tyndall (-10) (Argyle LTC) |
0 - won |
Jon Holmes (+5) (Argyle LTC) |
Quarter-Final | ||||
13 |
By Friday, March 9, 2018 |
Garreth Hibbott (-15) (Fleetwood Hesketh A) |
won - 0 |
Chris Hoare (-5) (Tarleton BC A) |
14 |
By Friday, March 9, 2018 |
Rob Iddon (scr) (Tarleton BC A) |
0 - won |
Martin Brown (-5) (Fleetwood Hesketh C) |
15 |
By Friday, March 9, 2018 |
Les Prescott (+5) (Churchtown Cons A) |
won - 0 |
Stuart Evans (scr) (Fleetwood Hesketh A) |
16 |
By Friday, March 9, 2018 |
Jon Holmes (+5) (Argyle LTC) |
won - 0 |
Andy O'Hara (+10) (Argyle LTC) |
Semi-Final | ||||
17 |
On Tuesday, April 10, 2018 (20:00) |
Martin Brown (-5) (Fleetwood Hesketh C) |
won - 0 |
Garreth Hibbott (-15) (Fleetwood Hesketh A) |
18 |
On Tuesday, April 10, 2018 (20:00) |
Jon Holmes (+5) (Argyle LTC) |
won - 0 |
Les Prescott (+5) (Churchtown Cons A) |
Final | ||||
19 |
On Friday, May 4, 2018 (19:15) |
Martin Brown (-5) (Fleetwood Hesketh C) |
3 - 0 |
Jon Holmes (+5) (Argyle LTC) |