Southport & District Amateur Snooker League -
Administrator - Chris Gill | chrisgill147@aol.com | Phil Green | southport.snooker.results@hotmail.com
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Atherton Cup | Birch Pairs | Frank Lodge Trophy | J.J.Birch Cup | J.W.Blyden Trophy | James Yates Trophy | Lucas Cup | Marshall Cup | Rickerby Cup | Seniors Cup |
Lucas Cup
The semi-finals of the Lucas Open will be held @ Churchtown Cons, Sunday the 1st of May, 7:30pm start, best of 5 frames

  Match Date
Home Player
  Away Player
Preliminary Round
1
By Friday, December 3, 2021
Shaun Fisher (scr)
(Tarleton BC C)
0 - won
Martin Brown (-10)
(Fleetwood Hesketh A)
2
By Friday, December 3, 2021
Jon Holmes (-5)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Peter Parkinson (+15)
(Churchtown Cons C)
3
By Friday, December 3, 2021
James Shaw (+5)
(Churchtown Cons A)
won - 0
Phil Green (+10)
(Birkdale Cons B)
4
By Friday, December 3, 2021
Les Sullivan (+5)
(Birkdale Cons A)
won - 0
Mark Hopgood (-10)
(Southport Cons C)
5
By Friday, December 3, 2021
0 - won
Phil Fitzgerald (+5)
(Birkdale Cons A)
6
By Friday, December 3, 2021
0 - won
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
7
By Friday, December 3, 2021
Dean Oliver (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
0 - won
Andy O'Hara (-5)
(Southport Cons C)
First Round
8
By Friday, January 7, 2022
John Rimmer (+15)
(Southport Cons C)
won - 0
Les Sullivan (+5)
(Birkdale Cons A)
9
By Friday, January 7, 2022
Martin Brown (-10)
(Fleetwood Hesketh A)
0 - won
Mike Roberts (+15)
(Fleetwood Hesketh A)
10
By Friday, January 7, 2022
Dean Bond (+10)
(Tarleton BC C)
0 - won
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
11
By Friday, January 7, 2022
Andy O'Hara (-5)
(Southport Cons C)
won - 0
Paul Shawcross (+5)
(Birkdale Cons A)
12
By Friday, January 7, 2022
Jon Holmes (-5)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
Connor Ormerod (+20)
(Tarleton BC B)
13
By Friday, January 7, 2022
Steve Crane (+15)
(Fleetwood Hesketh A)
0 - won
James Shaw (+5)
(Churchtown Cons A)
14
By Friday, January 7, 2022
0 - won
Chris Hoare (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
15
By Friday, January 7, 2022
Phil Fitzgerald (+5)
(Birkdale Cons A)
won - 0
Kev Smith (+25)
(Southport Cons C)
Quarter-Final
16
By Friday, March 4, 2022
John Rimmer (+15)
(Southport Cons C)
won - 0
Jon Holmes (-5)
(Fleetwood Hesketh A)
17
By Friday, March 4, 2022
Mike Roberts (+15)
(Fleetwood Hesketh A)
0 - won
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
18
By Friday, March 4, 2022
Chris Hoare (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
won - 0
James Shaw (+5)
(Churchtown Cons A)
19
By Friday, March 4, 2022
Phil Fitzgerald (+5)
(Birkdale Cons A)
won - 0
Andy O'Hara (-5)
(Southport Cons C)
Semi-Final
20
On Sunday, May 1, 2022 (19:30)
Gareth Hibbott (-15)
(Fleetwood Hesketh A)
3 - 0
Phil Fitzgerald (+5)
(Birkdale Cons A)
21
On Sunday, May 1, 2022 (19:30)
Chris Hoare (scr)
(Fleetwood Hesketh A)
3 - 1
John Rimmer (+15)
(Southport Cons C)